Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 15:39

Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул

Хрватските пилоти успешно евакуирале 38 припадници на војските на балканските земји во исклучително сложени услови од базата Џулиен во Кабул

Хрватските пилоти, кои работат како инструктори во школата за Воена полиција во Кабул, објави хрватски „Јутарњи лист“, успешно евакуирале 38 припадници на војските на Хрватска, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и на Албанија, во исклучително сложени услови од базата Џулиен во Кабул.

Извлекувањето било извршено со позајмен хеликоптер од авганистанската војска Ми17, а војската на САД дозволила нивни војници да полетаат со овие хеликоптери како обезбедување.

Префрлувањето на војниците во базата Баграм било извршено со два лета и траело половина час. По доаѓањето во Баграм, војниците се префрлени со транспортен авион кон Киргистан, а оттаму ќе се вратат во матичните земји.

Целата драма, пишува весникот, започнала во вторникот наутро кога 38 припадници на Воените полиции од балканските земји требало да бидат префрлени од базата Џулиен во базата Баграм, а оттаму да се вратат во своите земји. Протестите на локалното население против филмот „Невиноста на муслиманите“, биле причина меѓународните сили и базите во кои се сместени да бидат мети на терористички напади, а безбедноста да биде подигната на највисоко ниво.

Поради тоа, американската војска, објави хрватскиот весник, донела забрана за полетување на нивните хеликоптери во базата Баграм, со што било оневозможен транспорт на војници кои се нашле заробени во базата. Се разгледувала можноста да бидат транспортирани со оклопни возила низ Кабул, но и таа опција била отфрлена поради тоа што војниците ќе биле лесна мета за терористите. Откако биле отфрлени повеќе опции, хрватската команда во мисијата донела одлука транспортот да го извршат хрватските инструктори за летање на аеродромот во Кабул.

Од македонското Министерство за одбрана нагласуваат дека сите македонски војници се добро и дека утре треба да пристигнат во Скопје.

Генералштабот на АРМ денеска ја информира македонската јавност дека 8 - те припадници на македонскиот контингент на АРМ, кој ја извршуваше свјата должност во Авганистан во рамки на мисијата за тренинг и обука на авганистанските пирпадници на воената полиција заедно со припадницитен а хрватската војска се здрави и живи и се очекува тие да пристигнат во Македонија во текот на утрешниот ден.

Од ГШ на АРМ нагласуваат дека настанот кој се случил во вторникот на 18 септември е редовна про��едура од транспортот на силите за вррме на ротација на контингентите.

Инаку, кумановецот кој минатата недела беше ранет во Авганистан во базата Ледернек е на лекување во Дубаи. Ова им го кажал ранетиот Тони Атанасовски на своите родители во телефонски разговор.

Базата Ледернек била нападната минатио�� петок од Талибанците во време кога 39 годишниот Тони Атанасовски ги превезувал со автобус американските војници и колегите од Босна. Во кругот на базата дошло до престрелка меѓу Талибанците и американската војска. Атанасовски иако бил ранет, успеал со дупнати гуми на возилото да се оддалечи од местото на престрелката и да ги спаси останатите повредени во автобусот раскажуваат родителите на Тони. Тој е на печалба во Авганистан веќе две години, а на 8 септември потпишал договор за работа за уште една година преку американската фирма ДајнКорп.


Статијата е прочитана 3276 пати.

Испрати коментарГрчката амбасада не е на распродажба
Џафери пишува, преведувачот чита
Уште петмина спасени по лавината на Хималаите
Иран го блокираше пристапот до Gmail
Идниот месец пресуда за „Метастаза“
Повредени шестмина Пакистанци во сообраќајка
Гатачка барала 27.000 евра за да разбие црни магии
Ѕинго се откажува од пратеничкиот мандат
Бразилски возач на камион спасен од мост
Потврдени уште два случаја на западнонилска треска
Пензионерите од октомври бесплатно во автобус и во сабота
Фирмите ќе плаќаат пониска претплата за фиксен телефон
Лекарите протестираа половина час
Бела книга за стратешките цели на одбраната
Се повеќе компании инвестираат во енергетски проекти
Бензините поевтинуваат до 3,5 денари, а дизелот за 1,5
Кина го доби првиот носач на авиони
Втор Меѓународен саем за транспорт и логистика на Скопски саем
(ФОТО) Двајца тешко повредени во верижен судир во Скопје
Македонска делегација на чело со Пешевски во посета на Кина
Прва средба Попоски - Аврамопулос во Њујорк
Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името
Откриен нов вирус на САРС
Француската железница ќе вработи нови 10.000 лица
Штрајк на новинарите - медиумски молк во Грција
„Кредит Агрикол“ ќе ја продава „Емпорики“ за едно евро?
Груевски вети дека ќе се раздолжи со стопанството
Платите замрзнати, пензиите ќе се зголемат
ДУИ во координација со Албанија за прославата на Денот на знамето
Битолчанец извлечен од бездна на Пелистер
Лекарите прво ќе протестираат, па ќе преговараат
„Опел“ одбележа 150 години, но не му е до славење
Самарас му пиша на Груевски и ги одби средбите
Арачиновци фалсификувале евра
СДСМ бара нов ребаланс на буџетот
(ФОТО) Појадок на Камениот мост
Иванов - Каква Македонија ќе создадеме, таква и ќе имаме
„Златна зора“ отвори канцеларија во Њујорк
Меркел и Оланд сакаат посилна Европа
Возачкиот испит ќе се полага електронски
Филмот „Невиноста на муслиманите“ можеби не постои?
Иванов на Генералното собрание на ОН во Њујорк
Солунското пристаниште се промовира во регионот
Едно лице загина во сообраќајка на патот Прилеп-Битола
САД не извршија доволен притисок врз Грција за спорот со името
Исчезнатиот Охриѓанец пронајден мртов
Нема отпуштања во администрацијата
Се модернизираат 16 училишта
Земјотрес во Охрид
Денеска пристигнува есента
Маж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"Krv si e krv!, 20.09.2012 21:55:39
Se delat, karat i tepat, a koga zgusti eve gi povtorno zaedno. Tipichno bratski!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 14°C

Вторник
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (8)
Смоле кришум пие од вискито на Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Ореше - мијачко гнездо во срцето на Македонија
Селото брои 300 жители, кои живеат тешко оти нема можност за земјоделство, а и тоа малку млеко што го произведуваат нема...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |