Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.09.2012, 12:27

Вардар про лесно со Мешков Брест

Бранителот на трофејот во регионалната ракометна СЕХА-лига, Вардар про, во СРЦ „Кале“ го совлада белорускиот дебитант Мешков Брест со 34:27

Уверлив старт на бранителот на трофејот во регионалната ракометна СЕХА-лига, Вардар про, кој во СРЦ „Кале“ го совлада белорускиот дебитант Мешков Брест со 34:27. Уште на полувремето, на кое црвено-црните заминаа со предност од 16:9, беше јасно дека бодовите ќе останат во Скопје. Гостите во почетокот од вториот дел намалија на 17:13, но по тајм-аутот на Веселин Вујовиќ неговиот тим повторно ја презеде контролата врз играта и врз резултатот и р��тински ја приведе средбата до крајот. На голот своја вечер имаше Мартиновиќ, кој скроти шест противнички удари во низа, а во нападот се издвоија Раковиќ и Марковиќ со по пет гола.

Финалистот Металург не замина на гостувањето во Словачка за да му излезе на мегдан на Татран во Прешов поради проблеми со организацијата на патувањето.

Резултати од првото коло: Борац – Нексе 19:20, Вардар про – Мешков Брест 34:27, Кроација осигурање - Слога 35:17, Извиѓач – Ловќен 31:27, Татран – Металург одложено.

Следно коло (22 септември): Слога – Нексе, Кроација осигурање – Вардар про, Мешков Брест – Извиѓач, Металург – Борац и Ловќен – Татран. (Р.Д.)

Вардар про – Мешков Брест 34:27

Полувреме: 16:9. Сала: СРЦ „Кале“ во Скопје. Гледачи: 1.100. Судии: Митровиќ и Весовиќ од Црна Гора.

Вардар про: Мартиновиќ, Милиќ, Ојлески 1, Маркоски 1, Стоилов 3, Недановски 2, Прибак 3, Кукоски, Раковиќ 5, Петриќ 3, Јовчевски 1, Марковиќ 5, Лазаров 2, Карачиќ 3, Рајковиќ 2, Абутовиќ 3.

Мешков Брест: Божиќ, Ѓукиќ 3, Калјасну 1, Атајебс 3, Чанчар, Шќепановиќ 2, Пракапенја 4, Чарапенка, Шимак 2, Вукиќ 3, Баранау 2, Гросас, Карачиќ 3, Татарин 4, Ушал, Громико.


Статијата е прочитана 235 пати.

Испрати коментарЕден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ
Работнички го доби дербито со Металург
Нов пораз на Реал Мадрид во Примера
Аталанта непријатно го изненади Милан на „Сан Сиро“
Роналдо - Меси повеќе ме фасцинира од Кристијано
Адеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |