Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.05.2012, 20:29

Груевски: Остануваме на патот кон АлијансатаПремиерот одговори на отвореното писмо од опозицијата, посочувајќи дека епилогот од Чикаго е непосакуван, неправеден и неправичен, но не е неочекуван или, пак, изненадувачки

„Сите ние заедно сме свесни и добро знаеме дека единствена причина за нашето попречување за остварување легитимни и легални аспирации е противењето на нашиот јужен сосед. Во овие мигови на голема неправда, која силно ги погодува чувствата на сите нас, на сите граѓани на Македонија, и покрај вашите реакции, кои според мене се крајно непотребни и бесцелни и не придонесуваат за интересот на нашата земја, апелирам до сите граѓани да останат спокојни и да не потклекнат на наметнатата отворена девалвација од Грција и на фрустрација која не создадена по наша вина“, пишува премиерот Никола Груевски.

Ние, вели премиерот, не ги носиме одлуките за членство во НАТО, тоа го прават земјите-членки на Алијансата. „Наше беше да работиме, да спроведуваме реформи и да модернизираме и да придонесуваме кон реализација на заедничките интереси. НАТО јавно призна дека тоа сме го правеле“, вели Груевски.

Тој и одговори на опозицијата дека Македонија останува посветена на реализацијата на стратегиската определба за членство во НАТО.

„Ако некој ја каже вистината, не значи дека некој се кара со стратегиските партнери. Тоа е класично извртување на тезите. Ќе продолжиме со поддршката на мировните мисии на Алијансата за обезбедување на светскиот мир и демократијата, затоа што тоа е она што сме го определиле и во што веруваме. Ќе продолжиме и понатаму одговорно да се однесуваме и да постапуваме, нешто што не' карактеризира сиве овие години откога ни е наметнат овој бесмислен и невиден спор на друго место“, наведува премиерот.

Тој и' забележува на опозицијата дека го доведува во прашање легитимитетот на неговите позиции. Во тој контекст наведува: „Би сакал да потсетам дека пред нецели десет месеци имавме избори и мнозинството граѓани јасно и недвосмислено и' доделија мандат на оваа Влада и ја изразија својата доверба во нашите политики, вклучително и во позицијата која ја имаме во однос на ова прашање и која за разлика од вашето постојано менување ставови за ова прашање е јасна и прецизна“.

„Политиката која досега ја промовираа некои од лидерите на опозицијата, како политика на свиткан ’рбет и криење на реалноста, не ја прифаќам како метод во политиката и однос кон сопствениот народ“, вели Груевски.Статијата е прочитана 1394 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
Ивановsusamli, 21.05.2012 20:55:49
hahahahahaha. ovoj e stvarno dobar. gi busi makedoncinjta v usi. kako velese: ce staneme, samo sto ne sme stanale. 6 godini im prodava magla, a tie kako sledbenici na mariovcite na Iter Pejo goltaat prasina. tolku i zasluzuvaat.
Primenime strategija na Igor Janev: Nevrzanite !, 21.05.2012 21:09:15
Nema potreba da pominuvame Sovetot za bezbednost i ostanuva da primenime strategija na Igor Janev.Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON.Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON.Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON.Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasnat Za.
pile, 21.05.2012 23:24:27
Na gragjanite pred 10 meseci ne im se posocuvase deka Vasata maticna partija ne ja priznava Rezolucijata 817 na SB pri ON, i neznaeja deka VS pred dva meseci ke ja ocenite kako ``zjiva katastrofa`` za da sega niz takvo kelnersko intervju so naznaka na krajot APP (ako pomine pomine), ke lelekate za nedobivanje pokana vo NATO pod referencata PJRM, i gi pottiknuvate gragjanite na anti NATO raspolozjenie.Nemale Vie cuvstvo za potcenuvanjeto na sopstvenite gragjani a posebno izmanipuliraniot elektorat na DPMNE, vo Makedonskata istorija ke bide zapisano deka Nikola Gruevski prifati vo Bukurest 2008 godina predlog za imeto Republika Makedonija (Skopje), no i so toj predlog R.Grcija ne se slozji i stavi veto za clenstvoto.Sepak otidete na proverka za Vasiot navodno ispraven rbeten stolb, isijasot i lumbagoto kako i osteoporozata se podmukli ostetuvanja, no so trajni posledici.OSTAVKITE NA MASA, ne pominuvaat veke kelnerskite osobenosti.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македони��а | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |