Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.10.2012, 12:04

Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра

Паркот ќе се гради во Велика Британија, а холивудскиот филмски гигант со него планира да му парира на Дизниленд во Париз

Холивудскиот филмски гигант Парамоунт планира да изгради тематски парк во Велика Британија, со кој би му парирал на Дизниленд во Париз.

Компанијата го претстави идејното решение за тематскиот парк, кој ќе чини 2,5 милијарди евра и ќе вработува 27 илјади луѓе.

Ова место ќе го има најголемиот воден парк во затворено во Европа, а ќе има и театри, сали за концерти во живо, кина, ресторани, хотели и други атракции и ќе биде двојно поголем од Олимпискиот парк во Лондон.

Водачот на проектот Тони Сефтон рече дека станува збор за најголемиот британски проект по Летните олимписки игри, а тематскиот парк би требало да се гради шест години доколку Владата на Британија даде зелено светло.

- Нашата визија е да создадеме дестинација за забава од светска класа, прва од таков вид во Велика Британија. Задоволни сме од реакциите на инвеститорите. Ние сме на почетокот на еден долг пат, но охрабрени сме од поддршката што ја добиваме, нагласи Сефтон.

Парамоунт во САД имаше шест тематски паркови до 2006 година, кога ги продаде за време на реорганизацијата на компанијата. Во моментов гради тематски парк во Шпанија, а се предвидува, кога ќе биде отворен во 2015 година, годишно да привлекува три милиони посетители.


Статијата е прочитана 360 пати.

Испрати коментар„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц.  Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Многу полесно е да си играч отколку тренер
Индира Кастратовиќ зборува за новиот предизвик како тренер на Вардар СЦБТ, за споредбите со Кометал Ѓорче Петров...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |