Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.08.2012, 15:10
ДУИ се заканува дека ќе излезе од ВладатаЗаконот за бранителите што го предлага ВМРО-ДПМНЕ стана камен на сопнување во владиниот камп и испровоцира барање за решавање на статусот на припадниците на ОНА

ДУИ ќе ја напушти Владата доколку Законот за бранителите помине во Собранието без во него да бидат вклучени и борците на ОНА и нивните семејства, тврдат високи функционери од албанскиот партнер во власта.

Предлог-законот, кој би требало денеска да влезе во собраниска процедура, според ДУИ, го крши таканаречениот Мајски договор.

"Доколку Законот се усвои, а не поминат амандманите на ДУИ, ќе има промени во коалицијата", се закани генералниот секретар на "интегративците" и министер за животна средина, Абдулаким Адеми, во изјавата за порталот на албански јазик "Порталб".

Според ДУИ, и во 2011 во текот на преговорите за формирање на Владата ВМРО-ДПМНЕ се обврзала во овој мандат да не се покренуваат прашањата околу конфликтот во 2001 година.

ОД ВМРО-ДПМНЕ, пак, на заканите на ДУИ одговорија кратко со ставот дека партијата води принципиелна политика базирана на идеолошката платформа утврдена од партијата и членството.

"Таа платформа и тие политики добиваат свој легитимитет на секои избори. Чиновите од типот полагање цвеќе на споменик во Слупчане не биле, ниту се дел од политички договор меѓу партнерите", велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Предлог-законот за бранителите, според наши извори, наводно е подготвуван подолго време и требало да и' послужи на ВМРО-ДПМНЕ како предизборно оружје, но последните настани со положувањето цвеќе од страна на министерот за одбрана Фатмир Бесиме на споменикот на УЧК во Слупчане, го забрзале поднесувањето. (Н.К.)Статијата е прочитана 3063 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со ножAlban Jakupi, 21.08.2012 16:38:27
DUI e seriozna partija i ke izleze i so oficijalen stav deka Ke go napusti Vlladinata Koalicija so DPMNE ako pomine vo sobranie zakonot na Branitelite,nie Albancite sme cvrsto ubedeni deka za DUI i za site nas albancite nas zaednicka cel i zalozba e ramnopravnosta,pocituvanjeto na multietnicko opstestvo izgradeno posle 2001 godina so Ramkovniot Dogovor,implementacija na Ramkovniot Dogovor,i za ovie zaednicki celi nema da se pokolebame,Albancite sakat i se zalagat za Demokratska Multietnicka Makedonija.Pozdrav do Utrinski
Preventiva, 21.08.2012 17:22:41
Napushtete ja pred da se donese. Posle ke e kasno!
od makedonec, 21.08.2012 18:40:28
ova e dogovor za da se donesi zakon za ONA na mala vrata
Nekoj, 21.08.2012 19:23:00
Aj so zdravje, na site im sku.... od vasite ultimatumi.Uzas od narod.
drage, 21.08.2012 20:28:54
...brzata kucka, slepi kucinja ragja....
stefan, 21.08.2012 20:50:13
ajde slobodno neka napusti DUI pak ke ima izbori i pak ke pobedi VMRO-DPMNE!!VMRO osvojuva 450 000 glasovi!ajde da odime na izbori
bitolaman, 21.08.2012 21:47:47
Sekoe cudo -3 dena. Kako dobar poznavac na prilikite vo politikata mozam da vi kazam deka ova e uste eden manevar na dvata partneri za podobra startna pozicija za pretstojnite lokalni izbori.Seto ova ke se zavrsi so liderska sredba na Gruevski i Ahmeti kade ke se postigni nov dogovor,kako majskiot,kade prvo ke se donese zakonot za braniteli a posle nekolku nedeli a najkasno mesec ke se donese zakon za pripadnicite na ONA.I sto e najvazno,koga ke se donese vtoriot zakon,vlasta ke iscenira nekoe golemo apsenje(mozebi ke nastrada i L.Gorgievski) za da vo javnosta toj zakon dobie sekundarno znacenje.
Nikola HA8 9LR, 21.08.2012 22:21:53
Ooo, ! - odma da go izleguvas, hej...I da ne go vrakjas, ama ic,...(abe, makedonci, dzabe penjavime po forumi...ke im dade penzija i na UCeKa, istovremeno, ova samo se glumi ludilo, a ako Komandant izleze od vlada - Nikola G. da cesti eden ognomet vo Skopje, nemora povekje..)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |