Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.01.2013, 13:39
Македонската филхармонија претставена на ИСПА во ЊујоркТемата на овогодинешната конференција е „Култура на иновација“ и е посветена на новите трендови во уметничкиот свет

Македонската филхармонија, претставувана од директорката Маја Чаначевиќ, учествува на Меѓународната годишна конференција на Интернационалното здружение за изведувачки уметности (ИСПА) во Њујорк, која трае до 17 јануари.

Македонската филхармонија од 2012 година е полноправен член на ИСПА, водечко здружение во сферата на изведувачките уметности, организација во која членуваат најзначајните оркестри, оперски куќи, промотерски компании и фестивали од светот.

Темата на овогодинешната конференција е „Култура на иновација“ и е посветена на новите трендови во уметничкиот свет, како технолошки, така и иновациите кои се плод на креативноста на артистите.

На конференцијата, покрај Македонската филхармонија, учествуваат повеќе од 350 делегати од 35 земји во светот.Статијата е прочитана 246 пати.


Испрати коментарОткриена скулптура од 2 век во атарот на Тополчани
Јован Балов изложува во Берлин
„Мисија“ на Миле Костов, најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“
(ФОТО) „Арго“ го победи „Линколн“ на „златните глобуси“
Настасја Кински - Не ми беше жал кога умре татко ми
(ВИДЕО) Џоди Фостер призна дека е лезбејка
Кореографката Шукарова на платформа за современ танц во Њујорк
(ФОТО) Се одржа 17. „Мичуринска средба“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култур�� | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |