Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.06.2012, 12:25

„Скопје креатива“ во игло во Градски паркФестивалот ќе се одвива од 14 до 16 јуни, како дел од проектот „Креативни индустрии“

На неколку локации во Градскиот парк, од 14 до 16 јуни во Скопје ќе се одвива нов фестивал „Скопје креатива“ како дел од почнатиот проект на Градот, „Креативни индустрии“, кој пак е насочен кон придвижување на капацитетите на културата и на дел од бизнис-секторот. Како тридневен настан, Фестивалот за првпат е дел од Програмата за култура на Град Скопје, негов носител е Секторот за јавни дејности, а извршен продуцент Здружението за култура и уметност „Сплунг автори - Театар 007“.

„Скопје креатива“ ќе опфати шест тематски целини: звук, текст, облик, мултимедија, комуникација и дискурс, кои како области ќе бидат презентирани преку работилници, перформанси и други културни активности.

Планирано е да се реализираат низа активности што ќе го дефинираат концептот за отворање на Центар за креативни индустрии, кој треба да обедини неколку области: архитектура, дизајн, визуелни уметности, видеоигри, ТВ-продукција, ИТ-технологија, изработка на програмски опреми за компјутери (софтвери), маркетинг, екологија, културно наследство и друго. Почетокот е на 14 јуни во игло, кое ќе биде поставено во централниот дел на паркот, каде што ќе биде одржана конференција посветена на креативните индустрии. Во него истиот ден ќе биде поставен и перформанс под наслов „Интерактивна вечера“ како и моден перформанс во реализација на „Фешн вик - Македонија“.

Во истиот интересен простор во наредните два фестивалски дена ќе бидат презентирани, како што е најавено во оваа пригода, најдобрите македонски производи: работата на „Фх3х студио“ од Македонија, кое соработува со престижните холивудски продукции; креативните грејни тела во реализација на „Завар“; креативниот дизајн на мебел во реализација на „Пункт мебел“; идејни софтверски решенија на „Интелиџент софтвер солушн“, како и концептуалната мода во реализација на „Лудус“.

Дел од младите автори од Македонија, пак, на просторот околу иглото ќе се претстават преку дела што ќе се изработуваат во книжевна и музичка работилница, преку интерактивна театарска презентација на изработка на филигран и на муминтрол кукли, преку презентација на редизајниран мебел, преку архитектонско обликување на паркот, преку графички дизајн и на рециклиран дизајн на мебел и на интерактивни содржини од „Пакомак“. Град Скопје од пред две години е официјален член на мрежата на креативни градови Les Ren Contract, кои работат на развивање на секторот на Креативни индустрии. (К.Б.)


Статијата е прочитана 567 пати.

Испрати коментарСе подготвува втор дел од „Ѓаволот носи Прада“
„Суперхикс“ во Чешка
Скопје ќе гори на 26 јуни
(ФОТО) Заврши „Оф-фест“ во светот на ритамот
Прокопиев ги промовираше „Антиупатствата за лична употреба“
„Интерарт“ и Министерството за култура склучија тригодишен договор за финансирање
Мел Гибсон сака да го разведе 93-годишниот татко
Шерил Кроу објави дека има тумор на мозокот
Шестото издание на „Година на есејот“ во знакот на Миладиновци
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
Хитовите на „Ролинг Стоунс“, „Полис“ и „Квин“ со Македонската филхармонија
(ФОТО) Поп-ѕвездите во чест на Нејзиното Величество
(ФОТО) „Соба со пијано“ - збир на животни судбини
(ФОТО) Еуфорија со пост-рокерите „Тортоиз“
(ФОТО) Звучните магии на Куба, Турција и Македонија
Богат викенд на „Оф-фест“
„Свадбата на Фигаро“ ќе го отвори МТФ „Војдан Чернодрински”
Британските режисери Тони Палмер и Мајк Сарн во филмот „Соба со пијано“
Kуќата на Ејми Вајнхаус се продава за 2,7 милиони фунти
Промоција на „Грабнувањето на Европа"
„Оф-фест“ почнува со Хуан де Маркос Гонзалес
Цеца на концерт во Скопје со приватен авион
Грандиозната „Аида“ ги затвора „Мајски оперски вечери“
Се отвора галеријата „Јустина и Родољуб Ана��тасов“
Праизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Х��оника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |