Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.02.2012, 11:47
Убедлива победа на Мит Ромни во НевадаПоранешниот гувернер на Масачусетс Мит Ромни победи на републиканските прелиминарни избори во Невада, освојувајќи околу 44 отсто од гласовите, со што далеку зад себе го остави својот главен противкандидат Њут Гингрич, кој доби поддршка од околу 25 проценти.

Победата на Ромни, откако претходно триумфираше и на Флорида, му дава голема предност пред останатите републикански избори кои ќе се одржат во текот на месецов.

Гингрич изјави дека нема да се откаже од кампањата за прелиминарните избори.

- Јас сум кандидат за претседател на САД. Јас ќе бидам кандидат за претседател на САД, изјави синоќа Гингрич во Лас Вегас.

И покрај големиот пораз на Гингрич во Невада, тој истакна дека „мнозинството републиканци во оваа земја ја сакаат алтернативата на умерениот од Масачусетс“.

Ромни синоќа во својот победнички говор нагласи дека е дојден моментот во кој американскиот претседател Барак Обама треба да престане да им се извинува на сите поради политиката на САД, туку извинувањето треба да им го упати на граѓаните на Америка поради политиката која ја води.
Статијата е прочитана 535 пати.

Испрати коментарВеле Самак - „Мерцедес“ доаѓа во Македонија
Нема разумен аргумент Македонија да се држи надвор од НАТО
Укината пресудата за тројното убиство во „Биг Фиш“
Снегот ги отежнува сите видови сообраќај
Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната
Евростат - Раст на државниот долг на Грција
ВМРО Обединета преминува во ВМРО ДПМНЕ
Наставата без поголеми проблеми, со исклучок на неколку општини
Студеното време однесе четири жртви во Хрватска
Возот Белград-Истанбул излета од шини
Исчезнат битолчанец пронајден мртов
Шацимаркакис - Грција да се преименува во Хелас
Британско-македонски форум за ефикасно искористување на ЕУ фондовите
Во Германија измерени рекордни минус 36 степени
Трговијата со органи во Косово пред ОН
Три лица загинаа при уривање на фабрика во Пакистан
Меѓународен Саем за бизнис технологии BizTech Скопје 2012
Граѓаните преку интернет ќе доставуваат годишни даночни пријави
Министерот за одбрана Бесими во посета на Белград
Саули Ниинисто нов претседател на Финска
Обама - Израел не донел одлука дали да го нападне Иран
Нориега хоспитализиран со симптоми на мозочен удар
Сообраќајот отежнат, голомразица на повисоките места
Георгиев - Играњето со меѓуетничките односи е премногу опасно
МО - Не се основани обвинувањата на професионалните војници
Путин фаворит на листите за обложување
Георгиевски денеска застанува на чело на ВМРО-НПkenny, 05.02.2012 22:37:18
mit romni nema nikogash da go pobedi pretsedatelot obama zatoa shto romni e brain wash samo edno treba celiot svet da znae deka gospodinot pocituvan obama,e najpametniot pretsedatel vo istorijata na america.toa e fact.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Понеделник
Локални врнежи од снег
Макс: -4°C, Мин: -8°C

Вторник
Снег
Макс: -2°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |