Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.10.2012, 13:42
Изложба и дебата во Национална галерија Вечерва ќе биде отворена изложбата „Простор за протест“на Сашо Станојковиќ, а ќе се одржи и јавната дебата „Протестирам, значи постојам“

Под наслов „Простор за протест“ вечерва во Националната галерија на Македонија, во 19 часот ќе биде отворена четвртата самостојна изложба на Сашо Станојковиќ, која е базирана врз истоимен истражувачки, интердисциплинарен и партиципативен проект во кој главните учесници се т.н. „жртви на транзицијата”.

Станува збор за стечајните работници кои беа прогласени за технолошки вишок и беа отпуштени од работа без надомест или каква било а��тернативна работа. Основните теми со кои се занимава долгорочниот проект кој се реализира 2007-2012 година се правото на работа и феноменот на протест во јавен простор, особено кога правото на работа е попречено од различни причини. Уште од 2007 година, при крајот на реализацијата на својот претходен проект „Правдата во фокус“, Станојковиќ почнал да ја следи судбината на стечајните работници кои поттикнати пред се од сиромаштијата, повеќе од една година протестираа во камп поставен од нив во јавниот простор на паркот „Жена борец“ (04 март 2007 – 15 јули 2008). Проектот „Простор за протест“ ќе биде претставен како инсталација со шест видео проекции и една звучна инсталација, а најзин кустос е Маја Крстевска. Во рамки на отворањето на изложбата, со почеток во 19.30 часот ќе се одржи и јавна дебата на тема „Протестирам, значи постојам“ со која ќе модерира Жарко Трајаноски, експерт за човекови права. Ќе учествуваат и Здравко Савески - Универзитет ФОН, Суад Мисини - Истражувачки центар за граѓанско општество, Тоше Зафиров - „Прогрес“- Институт за социјална демократија, Ирена Цветковиќ - Коалиција за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници, Лилјана Георгиевска - Здружение на стечајни работници „Унир“ и Александар Гочев - Граѓанска иницијатива „Аман“. (К.Б.)

Статијата е прочитана 267 пати.

Испрати коментар„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |