Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.03.2012, 17:04

Карзаи: Војниците да се вратат во базите

Претседателот Хамид Карзаи на американскиот министер за одбрана му предочи дека авганистанските сили се подготвени да ја преземат одговорноста за заштита на сопствената земја

КАБУЛ – Талибанска милитантна група соопшти дека ги суспендира разговорите со САД. Талибанскиот портпарол Забиула Муџахид во вчерашното соопштение наведе дека САД постојано ги менуваат условите за преговарање. Муџахид изјави дека талибанците само сакале да дискутираат за размена на затвореници и отворање политичка канцеларија во Катар, додека американските преговарачи сакале да ја прошират дискусијата. Муџахид наведе дека не сакале во разговорите да бидат вклучени авганистанските власти.

Авганистанскиот претседател побара меѓународните сили да се повлечат од руралните области и села во главните бази, и дека авганистанските сили треба да ја преземат контролата врз безбедноста низ целата земја во 2013 година.

Претседателот Хамид Карзаи вчера изјави дека авганистанските сили се подготвени да ја преземат одговорноста за заштита на сопствената земја. Тој додаде дека трансферот на овластувањата треба да се случи пред сегашниот краен рок, кој истекува во 2014 година. Тој рече дека ова му го кажал и на американскиот секретар за одбрана, Леон Панета.

Преговорите околу договорот, со кој ќе се уреди присуството на американските сили во Авганистан по повлекувањето на најголемиот дел од борбените единици до крајот на 2014 година, беа напнати дури и пред убивањето на цивилите, меѓу нив девет деца, во јужната провинција Кандахар, што се случи во неделата. (Ворлд тајм)


Статијата е прочитана 419 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен двор

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |