Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.09.2012, 13:32

Џејми Оливер – втор најпродаван автор во историјата

Светски познатиот готвач се искачи на второто место на листата на најпродавани автори на книги и дека од оваа дејност заработил 126 милиони фунти

Џејми Оливер (37) за себе вели дека во детството луѓето го шиканирале поради сериозниот облик на дислексија што ја имал. Затоа денес е уште поинтересно дека стигнал на второто место на листата на најпродавани автори на книги и дека од таа работа заработил 126 милиони фунти.

Готвачот и ТВ-ѕвезда е роден во Есекс и е презентер на здрава храна за деца во училиштата, продал повеќе од 10 милиони готвачи и се нашол веднаш зад авторката на „Хари Потер“ – Џоана Ролинг. Нејзините седум книги за младиот волшебник инкасирале 237,6 милиони фунти. Листата на најпродаваните автори ја има направено магазинот „Букселер“.

Покрај Џејми, чии бестселери „Голиот готвач“ и „Јадења за 30 минути“ и понатаму се меѓу најбараните во книжарниците низ светот, на листата се нашле уште некои готвачи, као што се Најџела Лосон, Делаја Смит и Гордон Ремзи.

Интересно е дека младиот готвач ги оставил зад себе писателите како Џон Гришам, Стивен Кинг и авторот на трилогијата „Милениум“ за Стиг Ларсон. Богатството на Џејми Оливер се проценува на 200 милиони евра, а неговата последна книга „Јадења за 30 минути“ е продадена за еден милион примероци.


Статијата е прочитана 629 пати.

Испрати коментар„Епл“ го претстави iPhone 5 со четири инчен екран
Девет претстави на 37. Млад отворен театар
Културен мост меѓу Македонија и Словенија
Се продава островот на Џон Ленон
Врвна романска гимнастичарка стана проститутка
„Блех фестивал“ на Градска плажа
Стрип-изложба на Сотировски на „Манаки“
Македонската филхармонија со концерт во Битола
Изградена највисоката лего-кула на светот
Рајан Рејнолдс тајно се венчал со Блејк Лајвли
Пенелопе Круз загрижена за економската ситуација во Шпанија
Изложбата на цртежи „Поврзувања“ отворена и во Софија
Филмската икона Кетрин Денев доаѓа во Битола
Почна дваесеттиот Фестивал „Ристо Шишков“
„Златен лав“ за волшебникот Ким Кидук
(ИНТЕРВЈУ) Денес е се' толку бучно
Фред Келеман ќе го предводи жирито во Битола
Анџелина Џоли на суд поради филмот „Во земјата на крв и мед“
Една година Музеј на македонска борба
Швеѓаните помалку пушат, но се дебелеат
Со „Животот на Молиер“ почнува „Ристо Шишков“
Кумановски театар со претстава по текст на Горан Стефановски
Денови на македонската култура во Марибор и Киев
Ирански атлетичар избегнал ракување со принцезата
Марија Светиева со графики во Берлин
„Ш ш ш“ - симболичен наслов за почеток на Македонската филхармонија
Новиот ајфон ќе биде претставен на 12 септември
(ФОТО) Два пати повеќе страници за иста цена со новите печатачи на HP
(ФОТО) „Недела на дизајнот“ отвора нови уметнички хоризонти
Уметниците и годинава ќе творат на Осогово
Промоција на „Кинеење“ од Тони Цифровски
Европски ден на еврејската култура
Се ожени ексминистерот за здравство Бујар Османи
Почина актерот Мајкл Кларк Данкан
Почина првенк��та на скопската опера Ана Липша-Тофовиќ
„Прес ту егзит“ во влијателна публикација објавена во Њујорк
Награди за Македонија на Светскиот фестивал на непрофесионален филм
Дизајнерски новитети на „Недела на дизајнот“ во Скопје
„Приказната за изгубениот рај“ на Марина Лешкова во МСУ
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |