Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 13:49
Шврговски: Црвенковски не издал државна тајнаЈавниот обвинител се откажа од кривичен прогон, но остави можност за прекршочна одговорност на Црвенковски и МИА

Јавниот обвинител на Македонија Љупчо Шврговски се откажува од прогон на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и на новинската агенција МИА. Обвинителството не нашло ништо што би упатило на можноста Црвенковски и МИА да сториле кривично дело издавање на државна тајна.

Клучниот аргумент на Обвинителството за нивно повлекување од натамошната истрага е тоа што на документот кој што го презентираше Црвенковски немало печат со назнака: „државна тајна“.

Обвинителот Шврговски појаснува дека документот од преговорите за името на себе имал ознака „строго доверливо“, а не класификација��а „државна тајна“.

И покрај откажувањето од кривичниот прогон Шврговски не исклучува друг вид на одговорност. „Овде, апсолутно, нема работа за Јавното обвинителство, но Дирекцијата за класифицирани информации може прекршочно да постапува“, изјави тој. Дали со ваквата изјава Обвинителот Шврговски најавува нов развој на целиот случај засега е тешко да се претпостави. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 2174 пати.

Испрати коментарСобранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во јавните здравствени установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од ��воите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестmakm, 05.06.2012 14:11:25
Џабе се радуваа ‘‘патриотите‘‘.Ама знаете зошто Шбрго така одлучи?Бидејки пастирот претходно објави содржина од документот,односно го посочи документот.И,сега шчо праиме?
РНД, 05.06.2012 14:15:29
Џабе толку фама се крена...... Се останува по старо.... секое чудо за 3 дена и ширко политичко профитирање врз оние кои се “помалку упатени“....
Mirko, 05.06.2012 15:39:06
Svrckovski, da te prasa covek ,zosto se nafati da bides javen obvinitel koga nemas muda.Stvarno ti kazuvam deka zalicuvas na evnuh.
Patrioti, ne istrchuvajte se!, 05.06.2012 17:07:23
Crvenkovski blefirashe, a Gruevski preku MIA se istrcha. Odgovornost ima, ama chija? Se pravite da ne znaete. I koj e toj maz shto Crvenkovski ke go zatvori za ovakva glupost. Shto si mislite da e toa brat Ljube i OM! E koga ke go vidam toj film, ke glasam za vas, samo ne znam kade ke ve najdam. Pa tolku li ste nadvor od pametta da ne mozete da svatite deka avtomatski ke izbie gradjanska vojna. I ovaka sme tempirna bomba, samo ni fali inicijalna kapisla. I za toa Gruevski treba da si odi, pred da mu se sluchi narodot. Mozebi go uvidovte toa, pa ,,nema odgovornost,,.
Glas Vardarski, 05.06.2012 17:32:59
Ama ve izdribla Branko!
cobe, 05.06.2012 18:06:08
Штета, таман Грујо мислеше да го уапси како брат Љубе...............нели Феликс?????
Igor, 05.06.2012 20:53:58
Ma nemoj ti se molam! Ne izdal tajan a toa strogo doverlivo e staveno tamu za majtap... Banana drzava eeeej! Nego se dodeka ima pari ne go fajka zakonot....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |