Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 15:38

Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенситеВладата не е одговорна и не е среќна поради поскапувањето на енергенсите, тоа е во целосна надлежност на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Опозицискиот СДСМ упатува обвинувања до Владата за да манипулира и за да добие ситни политички поени.

Тоа го оцени денеска премиерот Никола Груевски.

„Владата ниту ја одредува цената на бензинот, ниту на струјата, ниту на парното. Тоа е во целосна надлежност на Регулаторната комисија за енергетика, како што беше и во времето на СДСМ. Тоа не е сега измислено. Тоа е измислено во минатото и Регулаторна работи по одредени меѓународни правила и формули кои се прифатени во сите држави и истите тие беа прифатени во времето на СДСМ“, рече Груевски.

Според него, обвинувањата од СДСМ, дека Владата поскапела нешто, е само една ситна политичка игра за да им се додвори и да ги изманипулира граѓаните за да добие некој поен.

Тој додаде дека откако е дојдена оваа Влада ниту има зголемување на даноци, туку напротив, има намалување на цените, како она на лековите и на разни други давачки.

За цените на енергенсите, посочи, Владата нема ингеренции, туку Регулаторната комисија која работи по меѓународни правила.

Премиерот додаде дека кога ВМРО-ДПМНЕ биле во опозиција предупредувале оти продажбата на ЕСМ на ЕВН ќе доведе до постојано поскапување на цената на електричната енергија.

„Се сеќавам во тоа време дека јас и моите соработници Чингоски и Тунески што сега е во СДСМ и повеќе други, јасно објавуваме дека продажбата на компанијата неминовно со тек на време ќе води до постојано зголемување на цените на струјата“, укажа Груевски.


Статијата е прочитана 991 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со ножIvo, 22.08.2012 16:15:24
Premiere ne zboruvajte opsto za energensi. Ne ja mesajte naftata i strujata ili taka poveke vi odgovara. Strujata e pod vasa direktna nadleznost i trosocite koi sto gi pokazuvaat vasite drzavni kompanii ELEM i MEPSO. A regulatornata se vasi predlozeni i glasani od vasata partija vo sobranieto.Prodazbata na EVN nema tolku vrska taa e kraen isporacatel i prevzemac od drzavnite firmi.
Stojko, 22.08.2012 16:19:19
Dali e vinovna regulatorna, kako edna nezavisna od vlada institucija? DA, i vinovna e i nezavisna e! A OKTA koj ja prodade? Branko! DAli se iskoristeni site izvori na energija? DA, i zatoa sega site visok pari se vlozuvaat vo spomenici? DA li Utrinski ke go objavi ova? DA, kako eden nezavisen od vlada medium!
bobst, 22.08.2012 16:21:43
dali regulatorna e pod kontrola na SDSM i koj gi postavuva ?
seirdzija, 22.08.2012 17:02:26
E ne baba mi e vinovna....inaku sto ne se setis deka ti gi potrosi parite od ESM bez da se vlozi denar vo novi izvori na energija???Ili pak da se setis na kakov nacin ja prodade OKTA???
nato-jato, 22.08.2012 17:04:08
Ne e vlasta , gragjanite sakaa...poskapuvanje!
Aman, 22.08.2012 17:48:16
E ne, majka ti e odgovorna...
Budalata, 22.08.2012 17:52:47
Odlicen komentar na G-dinot Stojko...Jas samo bi dodal ova: DaLI PASTIROT (GRUEVSKI ) MISLI DEKA SITE NIE SME OVCI I DEKA NISTO NE RAZBIRAME I DEKA GOLTAME SE STO TOJ NI SERVIRA ??? DA, I ZATOA SE ODNESUVA TAKA KAKO DA SME MALOUMNICI,AMA TAKA I NI TREBA !NA VCERASNITE PROTESTI VO KUMANOVO NEMASE POVECE OD 500 LUGJE PA TOGAS VO RED E IZGLEDA NA NARODOT MU E UBAVO ,VO PRAVO E GRUJO ,DA SUM JAS NA NEGOVO MESTO JAS BI JA POKACIL STRUJATA ZA 110% ...MAKEDONCETO CEKA NEKOJ DRUG DA IZLEZE I DA PROTESTIRA VO NEGOVOM IME ///E PA NEMA VECE MAKEDONCE ,ZEMI JA SUDBINATA VO SVOI RACE ILI KUTI I TRPI!
zakon, 22.08.2012 20:42:28
Sekako deka e odgovorna i toa grujo so branko zaedno, samo sto nema da nateraat nikogo da glasa za brankovci pa niti ke napravat predvremeni izbori kako sto si fantaziraat.. ke dobiat pozdrav od dijasporata i od EVN za kriminalot sto go pravat i sto gi koristat za politicki igri
Ne odgovoren, 22.08.2012 21:02:06
Ne, ne ste vie odgovorni! Branko e odgovoren, a boga mi i baba mi od Novo Selo.
Трпе, 22.08.2012 22:43:38
Не Бранко или Цацко се криви.Но најголема вина носи мистер мр Рејтинг,кој парите оставени од претходната власт ги претвори во бетон и бронза а дел само самите знат каде ги однесоа.Сигурно и со регулаторната комисија Бранко управува со далечинско.Ама што се занесувам јас,што пишувам па кој е власт а кој опозиција.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |