Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.01.2013, 17:23

Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

Искусниот стратег во договор со првиот човек на бугарскиот шампион одлучи дека дојде вистинскиот момент за разделба со клубот со кој доминираше во тамошното првенство

Поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација Марин Докузовски и Лукоил Академик ставија крај на долгогодишната соработка.

Искусниот стратег во договор со првиот човек на бугарскиот шампион Валентив Златев одлучи дека дојде вистинскиот момент за разделба со клубот со кој доминираше во тамошното првенство. Иако раскинувањето на договорот дојде веднаш по поразот со Левски во дербито на ��угарскиот шампионат (85:78) и тамошните медиуми потенцираа дека македонскиот стратег е во лош однос со управата, сепак разделбата на Докузовски и Златев е пријателска.

„Одлучив дека сега е најдобро време за разделба со Лукоил Академик. Разговарав со Златев, како и секогаш наидов на големо разбирање. Оваа разделба е пријателска и не може да биде поинаква бидејќи станува збор за едно големо почитување меѓу мене и управата на клубот“, ни потврди Марин Докузовски.

Во таборот на најтрофејниот бугарски табор Докузовски првпат дојде во сезоната 2005-2006 по што веднаш го освои домашното првенство и Купот. Искусниот стратег со „студентите“ остана уште една година во која го повтори истиот успех, ги одбрани двете круни. По едногодишна пауза (беше дел од Работнички), поточно по освојувањето на историското четврто место со македонската кошаркарска репрезентација на ЕП во Литванија 2011 година и покрај понудите од звучни европски клубови Докузовски повторно се одлучи за Лукоил Академик со кој минатата сезона повторно ги освои двата пехари во Бугарија.

Оваа сезона покрај мечевите од домашното првенство со својот тим настапуваше во Еврокупот каде што беа елиминирани. (М.К.)


Статијата е прочитана 3089 пати.


Испрати коментарМЗТ Скопје поразен од Раднички
Со Исланд почнува вистинското
Фаворитите без проблем на стартот во Мелбурн
Пандев и Наполи се поблизу до Јувентус
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Барса соборува рекорди
Тунис ја шокира Германија
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатен�� издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |