Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.05.2012, 20:56
Ренова победник на фудбалскиот Куп на МакедонијаТимот од тетовско Џепчиште во финалето на 20. издание на ова натпреварување, попладнево во финалето во Штип го совладаа Работнички со 3:1

Фудбалерите на Ренова од тетовско Џепчиште за првпат во историјата на клубот му го донесоа трофејот од Купот на Македонија. Тие во финалето на 20. издание од ова натпреварување, попладнево во Штип го совладаа Работнички од Скопје со 3:1.

Головите за победничката екипа ги постигнаа Муарем Бајрами (12.минута), Душан Симовски (65.минута) и Арџент Гафури (90+3 минута), додека Борче Маневски погоди за Работнички во 52.минута.

За скопскиот тим ова беше четврти настап во финалето и остана со два освени трофеи, а за „гипсарите“ прва куп победа.

Ренова освен пехарот кој им го предаде градоначалникот на Штип Зоран Алексов и златните медали обезбедени од Фудбалската федерација на Македонија, како победник во Купот обезбеди и учество во 1.квалификациско коло од Лига Европа.Статијата е прочитана 432 пати.

Испрати коментар„Џезерите“ лесен залак за Сан Антонио
Милан само на поен од Јувентус
Чех и Челзи ќе го запомнат Сисе
„Кралевите“ ја обезбедија шпанската круна
Шампионско сефте за МЗТ Скопје
Македонија подобра од Ерменија
Скопје во маратонски сјај
(ФОТО) Англија полага големи надежи во Хоџсон
Атлетико на Лазаров на мегдан на Копенхаген
Наполи остана во трка за третото место во Серија А
„Биковите“ немоќни без Роуз, Лејкерси поведоа 2
Хелсинки последна олимписка шанса за Митров и за Вранези
Работнички по хет-трик, Ренова по прв Куп-трофеј
Оклахома поведе со 2
Сити изби на чело во Премиер-лигата
Тенисерите во група со Црна Гора и со Ерменија
Финалистите од Каракас одат на „дрим-тимот“
Барселона постигна седум голови на гостувањето кај Рајо
Неверојатен кам-бек на Клиперси
МЗТ Скопје на една победа до првата титула„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |