Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
02.12.2012, 16:22

Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“

Под закрила на оф-програмата на „Таксират“, инструменталната банда „Суперхикс“ во саботата во „Метрополис“ анимираше илјадници „гладни“ уши

Бојан Шашевски

По осумнаесет лета од првите дружби и звучни почетоци, македонската инструментална банда „Суперхикс“ сосема достоинствено го прослави полнолетството. И тоа на концерт заедно со верните фанови и купишта музички приврзаници. „Хикси“ во саботата во полната сала „Метрополис“ засвиреа за сите пари. Не оставија рамнодушен ниеден посетител. Под закрила на оф-програмата на фестивалот „Таксират“, шестчлениот состав скоро три часа анимираше илјадници „гладни“ уши. Играње, пеење, скокање, туркање, викање и потење без резерва. Тотално предавање на експлозивно и ритмистично ска, панк, реге, фолк и латино-лудило. Концерт за паметење. За позитивно напојување.

Музичкото мени стартуваше со составот „Чарли хит“. Првата предгрупа донесе рок-призвук и младешки ентузијазам, кој само дополнително ќе го трасира и ќе му даде елан на музичкото педигре на овој бенд во подем. Како загревање се појави и сурф-рок триото „Молокаи“. Сурфери како Мики Дора, Грег Нол, Кен Бредшо, Том Карен, Кели Слејтер или Лејн Бичли сигурно би се инспирирале да „јавнат“ некој бран доколку ги заслушаат битолчаните. Убава увертира за славениците „Суперхикс“.

Главните виновници за полната „Метрополис“ се довозеа на сцена придружувани од незаборавната „Болеро“ од Морис Равел. Публиката ги дочека со насмевки, довикување и со кренати раце. Сето внимание веднаш насочено кон актерите на сцената, а овие возвратија со „Ти треба некој“. Бликаа разнобојни светла, а во заднина се пуштаат снимки од Скопје. Аудио-визуелно доживување. Набрзо Пеце, Борис, Дарко, Горан, Александар и Димитар ги отствиреа и темите „Другар“, „Раде“, „Фрикс“, „Гол“. „Хикси“ првпат концертно го претставија најновиот албум „Африка“. Овој носач на звук главно се занимава со урбаната џунгла - некултурата, ерозијата на моралот, искривените карактери и лажните општествени вредности. Иако албумот излезе пред само десетина дена, голем дел од публиката веќе ги знае и потпевнува песните.

Низ музичката претстава заедно со „Суперхикс“ продефилираа над триесетина ликови. На една тема имаше придружен хор, а повторно на сцена се качија и старите членови на бендот Ивица Ивановски-Папак, Коста Велков, Бранко Илиевски и Зоран Жежов-Кечо. Заедно со средношколци од неколку скопски училишта ја запееја и „Песни глупави“ како заокружување на акцијата што иницира градење културна стратегија, „Кој не слуша, нека игра“. Сосема симпатичен и афирмативен потег, едно логично и спонтано ��родолжение на прогресивниот дух на бендот. Повторно тука беше и долгогодишниот другар и музички копилот на „Суперхикс“, диџеј Славе кој направи сопствено шоу меѓу паузата, за време на настапот, но размрдуваше посетители и до раните утрински часови. Инструменталната банда што го носи името на Суперхик, антихеројот од култниот италијански стрип „Алан Форд“, секогаш умеат добро да ја разиграат публиката. Момците никогаш не се досадни, пататетични и претенциозни во интеракцијата со аудиториумот. Секогаш ведри, енергични и допадливи во обраќањата и звучната комуникација со аудиториумот. Песните универзални, саркастични, бунтовнички, со искрени пораки за сите генерации! До крајот на свирката се свртеа „Знам дека љуби“, „Графити бој“, „Ејс оф спејдс“, „Тоа не сум јас“, „Оптимистка“,„Едно лето“. На последните концерти не бега темата што малку потсетува на „Ратамахата“ од „Сепултура“, именувана „На лута рана“. Папаз повторно грми на тапанот, а Горан ја завладеа гитарата. Шутки на подиум. Сите во вис. Додека траеше „Африка“ и последното отпоздравување, лидерот побара сите од публиката да седнат на земја. И седнаа. По неколку минути Пеце им даде нов знак, музиката продолжи, а низ салата позитивен „бум“. Сите рипаат, сите во екстаза. Кулминација на енергичното напојување во „Метрополис“. Музичка експлозија!

„Суперхикс“ покажаа зошто уживаат статус на стимулативен фактор за добар помин. Секогаш оригинални, музички потковани, но и духовити. Пред неколку дена низ медиумите ја раширија веста дека по овој концерт прекинуваат со работа. Пејачот Пеце потврди дека наскоро ќе „заминат во историја“. Секако, само доколку се оствари пророштвото на Маите за крајот на светот на 21 декември. Во спротивно, „Хикси“ најавија нови свирки, албум, уште многу вакви инспиративни концерти.


Статијата е прочитана 570 пати.


Испрати коментарАкварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони де��а-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |