Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.12.2012, 17:45

Убиецот од Конектикат имал луда мајка

Ненси Ланца, мајка на 20 годишниот Адам го подготвувала синот за крајот на светот

Мајката на самотникот кој масакрираше 26 ученици и вработени во американско основно училиште можеби имала голема улога во неговото катастрофално ментално растројство, се дознава од информациите. Пријателите и семејството ја претставија мајката на Адам Ланца-Ненси како параноиден „преживувач“ која верувала дека светот е на работ на насилничко, економско пропаѓање.

За неа се вели дека се борела да се одржи и складирала храна, вода и оружје во големиот дом во кој живеела со својот 20-годишен син во Конектикат. Ненси Ланца (52) била т.н. подготвувач - тие што се подготвуваат за распаѓање во цивилизирано општество - која очигледно станала опседната со оружје и ги учела Адам и неговиот постар брат, Рајан, како да пукаат, па дури и ги носела на локални полигони.

Тоа имаше ужасен контраефект во петокот кога Адам Ланца го започна својот убиствен налет, застрелувајќи ја својата мајка во постела. Тој испукал четири куршуми во нејзината глава - можеби додека спиела - потоа зел три од нејзините пушки и се упатил во основното училиште „Сенди Хук“ во Њутаун, Конектикат, каде што убил 20 деца и шестмина вработени.

Тетката на Ланца, Марша, рече дека Ненси била „самоуверена“ и дека многу разговарале за тоа како таа се подготвувала за економско пропаѓање.

Ланца, која се развела од таткото на Адам, Питер, богат висок извршен претставник во компанија за финансиски услуги, во 2008 година, никогаш не сакала луѓето да ја видат внатрешноста на нејзината куќа.

Таа се фалела за оружјето во еден локален бар, а исто така му ги покажала на нејзиниот градинар. „Таа ми кажа дека и' се допаѓа решителноста на пукањето“, вели Дан Холмс, кој се грижел за големата градина околу нејзиниот огромен дом. Тој, исто така, се сеќава како Ланца одела на стрелиште со своите деца „прилично често“. „Јас ќе поѕвонев на предната врата, а таа ќе излезеше од другата страна и ќе ме пресретнеше“, рече тој. „Тоа беше малку необично. Сега е почудно кога ќе помислам назад на она што се случило“.

Што се однесува до нејзиниот син, тој беше опишан како „дух“ – гениј со аутизам, според поранешните соученици, но, исто така, и како „длабоко вознемирен“ млад човек кој бил толку повлечен што многу од неговите најблиски роднини не го виделе со години.

Но, други забележаа дека под веселата надворешност, таа била напната и се чинело дека се „обидува да се држи“. Како и Холмс, тие никогаш не го сретнале Адам, повлечениот млад човек кој имал малку, или воопшто немал, пријатели и најголем дел од своето време го минувал во две споени соби во семејниот дом. Таму тој поминувал часови на својот компјутер, голем дел од времето во играње насилнички игри.

Соседите ��елат дека Ненси Ланца, која израснала на фарма во Њу Хемпшир, неодамна зела слободни денови од работа, во финансискиот сектор, за да помине повеќе време со својот проблематичен помлад син.

Додека нејзиниот постар син Рајан (24) имал успешна кариера во финансиска куќа во Њујорк, нема докази дека 20-годишниот у��иец некогаш работел. И покрај неговата зависност од компјутерот, тој се држел далеку од социјалните мрежи и немал ниту профил на „Фејсбук“ ниту на „Твитер“.

Рајан Крафт, која работела како бебиситерка за Ланца кога Адам имал десет години, рече дека момчето било наклонето на сериозна избувливост на гнев. Жестоката заштитничка Ненси инсистирала дека бебиситерката никогаш не го оставила Адам сам за момент, дури и за да оди во тоалет.

Марша Ланца, тетка на убиецот, го опиша како „убаво, тивко“ и „многу, многу паметно“ момче кое имало проблеми со учењето. Тоа мислење се совпаѓа со изјавите на соучениците кои рекоа дека тој бил многу паметен, особено по математика, но претерано срамежлив.

Кетрин Урсо рече дека нејзиниот син, кој одел на училиште со него, го опишал како „многу слаб, ��ногу повлечен и еден од непријатните“.

Семејството Ланца се преселило во Сенди Хук околу 1998 година, но Ланца и нејзиниот сопруг се развеле десет години подоцна поради, според гласиштата, нивниот тежок помлад син бил голем притисок за нивниот брак. Таа немала реална потреба повторно да работи, бидејќи, наводно, извлекла 200.000 долари годишно од својот сопруг.

Се чини дека таа не била отуѓена само од својот поранешен сопруг, туку, исто така, можеби и од својот постар син. Пред да биде сослушан од полицијата за злосторството на својот брат, Рајан Ланца тврдеше дека не го видел Адам од 2010 година.

Братот на Ланца, поранешен полицаец именуван како Џејмс Шампион, вели дека не го видел својот помлад внук во последните осум години.

Полицијата соопшти дека член на семејството на Адам - ??веројатно неговиот брат - им кажал оти тој страдал од Аспергеров синдром, форма на аутизам.

Вчера беше објавена можноста дека Адам Ланца планирал уште посмртоносен масакр и дека бил спречен. Поручникот на државната полиција на Конектикат, Џ. Пол Венс, рече дека на Ланца му останале „стотици“ куршуми кога тој се самоубил во училиштето и дека поседувал повеќе шаржери со висок капацитет за сите четири парчиња оружје што ги носел со себе. Ланца имал пушка „Бушмастер“ од калибар 223 и два пиштола кога полицијата го пронашла неговото мртво тело и, исто така, имал пушка во автомобилот паркиран пред зградата. (Дејли мејл)


Статијата е прочитана 4551 пати.


Испрати коментарЗаев ја потпиша Конвенцијата на градоначалници во Брисел
Гасот поевтинува, ќе паѓа ли и цената на парното
Албанската православна црква не ги признава резултатите од пописот
СДСМ поднесе кривична пријава против Томе Аџиев
Христијаните најбројни на светот
Љубисав Иванов-Ѕинго не си оди од политиката
Дождот го олесни дишењето
Љубе Бошкоски на инфузија
Банкротираше црногорскиот весник „Побједа“
Лекарите и Тодоров повторно на преговарачка маса
Привремено одложен стечајот за ЕМО
Санадер во болница, судењето прекинато
Во автобуска несреќа во Хрватска повредени 37 босански студенти
Иванов жали што Унијата не ја испрати вистинската порака
Иванов апелира на итна деблокада на буџетот
Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието
Новите членови на Судскиот совет дадоа свечени изјави
Бењини - Враќањето на Берлускони е полоша вест од крајот на светот
Кипар пред банкрот
Деца му пишуваат на Брејвик
ОН го продолжи мандатот на Хашкиот трибунал
Протести во Шпанија против буџетските кратења
Чешка се сеќава на Вацлав Хавел
Годишно обраќање на Иванов во Собранието
Координацијата кај Вељаноски заврши без договор
Маглата и денеска го отежнува авиосообраќајот
ММФ ќе препорача проширен мониторинг за Македонија
Грција и Бугарија го зацементираа сојузништвото
Живот како во камено време среде Аеродром
Вработените во ОХИС повторно на протести
Одложена посетата на Груевски на Хрватска
СДСМ до Владата достави предлог за буџетско штедење
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со ист број за корисници
Вељаноски нуди предлог, опозицијата не го прифаќа
Беџети им врачи повелби на новоименуваните извршители
Лустраторите Гешовски и Витановски поднесоа оставки
Берлускони се сврши со 27-годишна девојка
„Амбиент 3“ - нова книга на новинарот Зоран Иванов
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
Дизелот поевтинува за 1,5 денари
Почна координацијата кај претседателот на Собранието
Бугајски - Бугарија го дестабилизира Балканот попречувајќи ја Македонија кон ЕУ
Писмо со сочувство од Иванов до Обама
Социјалистите на Чавез победија на регионалните избори
Ахмадинеџад изрази сочувство за трагедијата во САД
Аврамопулос - Македонија треба да докаже добрососедство
Координативна средба кај Вељаноски за буџетот за 2013
Поради магла откажани и одложени летови од скопскиот аеродром
Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 10 девојчиња
Коце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во Парламентотnabljuduvac, 18.12.2012 01:12:46
дегенерирано општство. можно ли беше ова во време на тито, брежњев, и друштво? - многу работи не чинеа, ама многу работи си беа СУПЕР.
bilo koj, 18.12.2012 06:45:08
Ajde sto pisuvate raboti sto skoro kaj sekoe dete se vpecatlivi.Kako prvo,gledam deka decava se poveke stanuvaat agresivni,pa ne znaci deka treba da ocekuvame eden den nekoj da izvrsi vakvi masakri.Vtoro,vcera citav statija za izvesna majka od SAD koja ima problem slicen so nejziniot 13 god.sin,koja pod navodnici se pisuva kako majka na Adam.Neli od razbirlivi pricini.Po glupav prilog ne sum procitala,bidejki vo slucajov se obvinuvaat samo decata sto imaat mentalno rastrojstvo.Citajki go tekstot,dojdov do zaklucok da roditelite se tie koi gi imaat tie simptomi i sistemot na dzavata.Pazi sega,sinot veli deka saka da odi na skolo so tie pantaloni,ova e Amerika,demokratska i moze da pravi sto saka!!!Sto podaleku da gledame.Pa ako nemal profil na nekoja socijalna mreza,stanuva sumnitelen.Neli od pred 5 god,cel svet bevme mentalno sumnitelni.Bog da cuva.A Guru vodacot od BK i negovata vojska po svet???Sve mentalno rastroeni smiruvaatproblemi.
Silvester, Sidnej, 18.12.2012 10:46:28
Majka mu luda ... a toj?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Ситен дожд

Среда
Слаби снежни врнежи
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (30)
Jованка не се откажува од политичка кариера. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Живот како во камено време среде Аеродром
Жителите од зграда на улицата „Владимир Комаров“ откако го откажале парното греење, секој ден се без струја од 6 до 12 ч...
Убиецот од Конектикат имал луда мајка
Ненси Ланца, мајка на 20 годишниот Адам го подготвувала синот за крајот на светот...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |