Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.05.2012, 10:39
Уапсени 45 демонстранти во ЧикагоНајмалку 45 лица беа уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО.

Според адвокатската група за помагање на демонстрантите уапсени се 60 лица, а најмалку 12 лица се повредени во протестите.

Демонстранците се судрија со полицијата по протестниот марш од паркот во Чикаго кон конгресниот центар во градот, каде се одржува самитот на НАТО.

Масовноста на протестите минатата недела беше под очекувањата. Полицијата соопшти дека во вчерашните протести учествувале околу три илјади лица, а организаторите најавуваа десет илјади демонстранти.

Околу 50 американски ветерани од војните во Ирак и Авганистан демонстративно на улиците ги фрлија своите медали за заслуги, изразувајќи го на тој начин својот протест прот��в војните.

„Се претпоставува дека медалите се за херојските подвизи. Јас не се чувствувам како херој. Не чувствувам дека ги заслужувам“, изјави 28-годишен ветеран од војната во Ирак, кој служел во оваа земја во 2005 и 2006 година. Зал Лапорт се пријавил во армијата на 19-годишна возраст, бидејќи не можел да си дозволи да се запише на факултет и немал друга алтернатива. - Станав очевидец на убиства и апсења на цивили во услови, што би ги нарекол незаконско окупирање на суверена држава“, истакна тој.

Расмунсен: НАТО не се меша во Сирија

Чикаго - НАТО нема намера да се меша во Сирија за завршување на насилството, но ги осудува репресиите на режимот против населението, изјави генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен, цитиран од светските агенции.

„Ние сме многу вознемирени од ситуацијата во Сирија, но НАТО нема намера да се меша во оваа земја“, рече Расмусен на прес конференција во Чикаго на крајот од првиот ден од самитот на Алијансата.Статијата е прочитана 438 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
Иванов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |