Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.06.2012, 23:06

(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска

"Коцкестите" загубија со 1:0 од Шпанија на која друштво меѓу осумте најдобри на ЕП 2012 од групата Ц ќе и' прави Италија по победата над Р. Ирска со 2:0

Шпанија ја совлада Хрватска со 1:0 за освојување на првото место во групата Ц и пласман во четвртфиналето на европското фудбалско првенство во Полска и Украина. Четвртфиналните порти за "коцкестите" ги заклучи Хесус Наваз со погодокот во 88 минута, откако Ракитиќ не погоди при резултат 0:0 по асистенција на Модриќ. "Виновник" што Хрватска остана на нула вечерва беше Икер Касилјас. Во 59 минута уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите голмани во светот кога со извонредна реакција спречи водство на противникот по што мечот ќе добиеше сосема поинаков тек. За играч на натпреварот, сепак, конкурира Иниеста под чија контрола беше шпанскиот среден ред, а во 88 минута избегна офсајд замка, прими топка и му асистира на Навас во акцијата при постигнување на победничкиот гол.

Италија е вториот патник во четвртфиналето од групата Ц. "Азурите" ја совладаа Република Ирска со 2:0 со погодоците на Касано во 34 минута и на Балотели во 90 минута. Италијанците имаа целосна контролата врз играта и рутински го приведоа мечот до крај и заедно со Шпанците утревечер ќе ги очекуваат своите ривали во четвртфиналето од групата Д. Во игра се Англија, Франција и Украина. Веќе се познати две четвртфинални двојки. Во четврток ќе играат Португалија и Чешка, ден подоцна ќе се соочат Германија и Грција.

Група Ц

Резултати, 3. коло: Италија - Република Ирска 2:0, Хрватска - Шпанија 0:1

Табела

1. Шпанија 3 2 1 0 6:1 7

2. Италија 3 1 2 0 4:2 5

3. Хрватска 3 1 1 1 4:3 4

4. Р. Ирска 3 0 0 3 1:9 0


Статијата е прочитана 1219 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Четврток
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој утре ќе гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |