Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 12:55
Македонија мост за турските компании кон ЕвропаПремиерот Груевски ги поздрави турските бизнисмени во Измир на трговско-инвестицискиот форум организиран од Тускон - Конфеедерација на турските стопански комори и ЕСИДЕФ - Стопанска комора на Измир

Потенцијалите и традиционално длабоките пријателски односи меѓу Македонија и Турција даваат причина повеќе да веруваме дека постојат огромни неискористени можности и токму овој форум може да биде вистинскиот чекор во насока на нивно идентификување.

Вака премиерот Никола Груевски ги поздрави турските бизнисмени во Измир на трговско-инвестицискиот форум организиран од Тускон - Конфеедерација на турските стопански комори и ЕСИДЕФ - Стопанска комора на Измир, а на кој владиниот економски тим ги презентираше предностите за инвестирање во Македонија.

Повикувајќи ги бизнисмените да ја посетат Македонија и да се уверат во поволната бизнис клима, премиерот потенцира дека Владата во континуитет работи на подобрување на бизнис амбиентот и условите за работа за домашните и странски компании. Нашите цели, додаде, се забрзан економски раст, развој на приватниот сектор и отворање на нови работни места.

- Вашата земја прерасна во регионална економска сила, изгради многу мостови меѓу цивилизациите и активно учествува во промовирање на глобалната стабилност и мирот. Република Турција несомнено е еден од најголемите сојузници на Република Македонија за што сведочи безрезервната и недвосмислената поддршка која ни ја дававте во изминатите децении. Покрај длабоките традицинални, историски и културни врски, нас не поврзува и импресивната економска соработка, како и долгогодишната меѓусебна доверба меѓу турските и македонските бизнисмени и реформската посветеност на нашите влади, потенцира премиерот Груевски.

Тој посочи дека надворешно трговската размена во 2010 година меѓу двете земји достигна 311 милиони американски долари, додека само во првите 11 месеци во 2011 година таа изнесуваше околу 380 милиони долари. - Важен имплус за зајакнување на билатералната трговска соработка секако е и склучениот Договор за слободна трговија и можностите што ги нудиме за непречен пристап до пазар од над 650 милиони потрошувачи со склучените договори за слободна трговија со други земји, рече Груевски.

Потпретседателот на ЕСИДЕФ Мустафа Оскара оценувајќи го настанот како важен и што премиерот Никола Груевски лично е присутен, рече дека размената меѓу Македонија и Турција не е доволна и оти од сегашното ниво од околу 400 милиони американски долари треба да се оди чекор напред и да се работи да се достигне бројка од милијарда долари.

Веќе 100-тина компании од Турција работат во Македонија, посочи министерот без ресор Хади Незир, посочувајќи дека се водат и разговори со уште неколку и оти се надева дека наскоро ќе може да се објави кои се тие.

Гин повика присутните бизнисмени, меѓу кои и со потекло од Македонија, да дојдат да вложат и да ги посетат местата од каде потекнуваат нивните предци.

Она што може да понуди Македонија и зошто може да веруваат, како што истакна министерот за странски инвестиции Веле Самак, е демонстрираната политичка, економска, финасиска и монетарна стабилност.

Според него, турските компании може да ја искористат Македонија како мост кон Европа под услови како европските, а со многу пониски трошоци.

Со економската политика на Владата и резултатите од неа ги запозна вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски.

Посетеноста и на овој форум беше масовна. Имаше околу 300 компании кои работат во овој регион од повеќе сектори главно земјоделство, прехранбената индустрија, градежништво и дрвна индустрија.

Економската презентација на Македонија, владиниот тим и премиерот Груевски ја продолжуватат со форум во Бурса, каде и завршува посетата на Турција. Претходно владиниот тим ги претстави предностите за инвестирање пред стопанствениците во Истанбул, Кајсери, Коња и Газиантеп.

Статијата е прочитана 492 пати.

Испрати коментарПринцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииspectator, 01.02.2012 15:05:51
se e ok, turcija e nas strateski partner. vo turcija ima mnogu biznismeni,tie biznismeni se muslimani,veruvaat vo boga ... koga ke razberat deka vo makedonija na paganski karn (finansiran od vladata na RM ) se ismejuva kuranot.... baska toa... pa turcija ja ..utepa.. makedonija so donacii... sekogas koga treba taa e tuka... krivo mi e sto ke recam ama ke recam eeee turci budali..

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |