Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.10.2012, 15:50
За Интер 220. миланско дербиСамуел му пресуди на Милан уште во третата минута, Алегри лут на судијата Валери

Фудбалерите на Интер го добија 220. дерби во италијанската Серија А, минимално поразувајќи го Милан со 1:0. Ниту поддршката од Марио Балотели од трибините не беше доволна за миланезите, бидејќи избраниците на Андре Страмачони успеаја да го сочуваат водството што го стекнаа на стартот на мечот.

Нероазурите поведоа веднаш по судискиот свиреж. Слободниот удар на Естабан Комбијасо и невниманието на голманот на Милан, Абијати, максимално го искористи Валтер Самуел за водство од 1:0. Интер лесно можеше да дојде и до поубедливо водство, новата грешка на Абијати не ја искористи Милито, а Филип Мекскес успеа да ја спаси мрежата на „росонерите“.

По неколкуте шанси на Милан следеше контроверзната 39. минута. Откако словенечкиот голман Хандановиќ истрча за да ја одбие топката и притоа падна и Монтолива погоди празен гол, главниот арбитар одлучи да го поништи погодокот поради фаул на Боатенг врз голманот на Интер. Но, ова не беше единствената спорна ситуација, според стратегот на Милан, Алегри, судијата Паоло Валери не досудил уште неколку спорни ситуации што имале влијание врз крајниот резултат.

„Никогаш досега не сум го коментирал судењето, но сега ќе морам. Судија грешеше доста. Во првото полувреме направи техничка грешка откако 12 секунди пред истекот на времето отсвири крај. По ова не досуди фаул на последниот фудбалер во одбраната, Емануелсен, а можеби и пенал на Робињо. Не барам оправдувања, можеби и судијата немаше среќа, но неговите грешки беа доста видливи“, е првиот коментар на Алегри, кој веднаш се сети на уште една грешка на делителите на правдата: „Не знам зошто беше поништен голот на Монтолива. Токму тој беше клучен. Мислам дека е доста срамно што беа донесени многу одлуки против нас, но можеби и судиите се во лоша форма како нас“, заврши стратегот на Милан.

Статијата е прочитана 570 пати.

Испрати коментар(ВО ЖИВО) Македонија - Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |