Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 09:20

Обама „изненаден“ од гафот на Ромни

Американскиот претседател Барак Обама реагираше по објавувањето на тајно направената снимка на републиканскиот противкандидат Мит Ромни.

На снимката, Ромни вели дека гласачите на Обама се сметаат себеси за жртви и очекуваат од него да им даде социјална помош.

- Една работа што ја научив како претседател е дека треба да ја претставувам целата земја. Кога се среќавам со републиканци при моите посети низ земјата гледам дека тие се вредни, семејни луѓе, и мислам дека како претседател треба да бидам претседател на сите граѓани. Американците работат многу напорно, имаме самохрани мајки кои работат по 2-3 работи за да ги изгледаат децата. Затоа, ви ветувам дека нема многу луѓе во САД кои мислат дека жртви и дека треба да добијат нешто од државата, вели Обама, како одговор на изјавата на Ромни.

Американското списание “Мадр Џонс” вчера ја објави целосната снимка, во која Ромни вели дека сите Американци кои не плаќаат даноци и живеат од државна помош за него се загубени гласови и ќе гласаат за претседателот Барак Обама.

Целосната снимка трае 49 минути и е направена на вечера на која Ромни зборувал пред неколку десетици донатори на неговата кампања во домот на бизнисменот Марк Ледер. Снимката веројатно била направена со мобилен телефон, а снимателот се` уште не е познат, но контактот со него бил направен преку Џејмс Картер, внук на поранешниот претседател Џими Картер. Џејмс Картер вели дека го убедил снимателот да ја даде контроверзната снимка за објавување.

- Мојот татко, како што веројатно знаете, беше роден во Мексико. Да беше роден во семејство со мексикански родители, ќе имав подобра шанса да победев, вели Ромни, во еден од најконтроверзните коментари од новообјавените делови на снимката.

Донаторите, кои платиле по 50.000 долари за присуство на вечерата со можниот иден претседател на САД, имале можност да ги слушнат неговите ставови и за надворешната политика.

Ромни е тајно снимен како ги изнесува неговите ставови за израелско-палестинскиот конфликт, велејќи дека мирот е скоро незамислив бидејќи Палестинците немаат никаков интерес за мир. Некои од донаторите присутни на вечерата му делеле совети на кандидатот.

- Загрижена сум за вас. Жените не сакаат да гласаат за вас, муслиманите, мнозинството од нив, нема да ве гласаат. И студентите исто така, кажала една донаторка.

Неколкумина побарале од Ромни да биде поборбен во изнесувањето на ставовите. Во еден момент Ромни го имитира германскиот акцент на поранешниот државен секретар Хенри Кисинџер. Ромни вели дека се сретнал с�� Кисинџер и го прашал како светот гледа на САД, за потоа со вештачки германски акцент да каже дека Кисинџер одговорил со еден збор: „слабаци”.

Во друг дел од снимката, Ромни ги споредува водителите на вечерните шоу емисии Џеј Лено и Дејвид Летерман, велејќи дека Летерман му е лут поради тоа што повеќе го посетува шоуто на Лено.

Сепак, најмногу реакции предизвикаа неговите ставови дека Америка е поделена на граѓани кои работат и плаќаат данок, и на околу 47 проценти граѓани кои не плаќаат данок на доход и живеат од помош од државата. Во меѓувреме, потпретседателскиот кандидат Пол Рајан, на неговите јавни настапи, го обвини претседателот Обама дека промовира култура на зависност на граѓаните од државната помош и од државните програми. (МИА)


Статијата е прочитана 741 пати.

Испрати коментарШтрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичка

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Претежно облачно

Среда
Грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |