Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.10.2012, 14:36
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тимРодената Индијка ја презеде функцијата од сопственикот Заубер во истоимената екипа

Мониша Калтенборн, која е родена во Индија, вчера стана првата жена на чело на екипа од Формула 1, преземајќи ја функцијата тимски шеф во Заубер од основачот Петар Заубер. Тимот со седиште во Швајцарија соопшти дека 41-годишната Калтенборн, која досега беше извршен шеф, ќе ги преземе должностите во Заубер за време на гран-при викендите.

Петар Заубер, кој утре ќе наполни 69 години, ќе продолжи како претседател на бордот на сите компании од „Заубер груп“ и ќе остане одговорен за стратегиски одлуки. Швајцарецот што не ја вади цигарата од уста претходно изјави дека ќе се повлече во заднина, бидејќи нема намера да седи на пит-ѕидот на возраст од 70 години.

Покрај тоа што ќе биде првата жена со ваква улога, Калтенборн, која е државјанка на Австрија, таа е и вториот тимски шеф роден во Индија во спортот со 12 екипи во моментов по Виџај Малја од Форс Индија.

„Одамна имаме донесено одлука дека Мониша ќе ме наследи, но го оставивме тајмингот отворен. Сега е добар момент за двајцата, односно ова е вистинскиот миг да се притисне копчето“, изјави Заубер. „На многу трки не бев во можност да присуствувам, последна од нив беше Јапонското гран-при, каде што тимот имаше одличен настап. Не се сомневам дека Мониша ги има сите потребни способности за да биде извонреден тимски шеф. Исто толку сум сигурен и дека вредностите што ја издвојуваат компанијата ќе останат на сила. Тоа ми е многу важно“.

Тимот на Заубер, кој дебитира во Формула 1 во 1993 година, оствари четири пласмани на подиумот во досегашните 15 трки сезонава, а во неделата Јапонецот Камуи Кобајаши го освои третото место на својата домашна трка во Сузука. Тимот во моментов е шести во вкупниот поредок на конструкторите. Другиот возач, Серхио Перез, има три подиума и на крајот на сезоната заминува во Мекларен.

Калтенборн дојде во Заубер во 2000 година за да го води правниот оддел, а пред две години стана извршен шеф за операции. Заубер и' префрли една третина од акциите на компанијата минатата година.

„Ние сме четвртиот најстар тим во Формула 1. Создавањето проект како овој и неговото одржување во тешко опкружување е огромно постигнување“, изјави таа. „Си имам поставено високи цели и посветена сум да го одведам тимот напред, како што би сакал Петар Заубер, кон нови успеси“.Статијата е прочитана 437 пати.

Испрати коментар(ВО ЖИВО) Македонија - Хрватска
Алонсо зашеметен од Р��д бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |