Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.06.2012, 17:53

Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика

Ненадминатиот мајстор на научната фантастика, американскиот писател Реј Бредбери, чии лирски визии за иднината го одразуваа и оптимизмот и неспокојството на повоена Америка, починал во вторникот во својот дом во јужна Калифорнија во 91. година од животот.

Интернет-страницата на „Њујорк тајмс“, пренесувајќи ја веста, потсетува дека Реј Бредбери, автор на познатите „Марсијански хроники“, „Фаренхајт 451“, „Илустрираниот маж“ и „Сончеви златни јаболка“, продал околу осум милиони примероци од своите книги што се преведени на 36 светски јазици.

Според повеќето книжевни критичари, Бредбери е најзаслужен автор за влегувањето на научната фантастика како жанр во т.н. литерарна средна струја. Неговото име секогаш е на врвот од листите на најважни и најпознати научнофантастични автори на 20 век, покрај Исак Асимов, Артур Кларк, Роберт Хејнлејн и Станислав Лем.

Иако никогаш не беше добитник на престижната американска Пулицерова награда за проза, Бредбери во 2007 година го доби специјалното Пулицерово признание за „почитуваната, богата и извонредно влијателна кариера на ненадминат автор на научната фантастика“.


Статијата е прочитана 467 пати.

Испрати коментарИмам посебна наклонетост кон македонскиот народ
Средба на Мрежата за наследство во Скопје
Киноопремата наместо за три години, ќе се обновува за две
Битолчани со „Обична приказна“ во МОБ
Никола Маџиров го освои Берлин со својата поезија
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Одлуката на Хашкиот суд е важна, но таа не го решава прашањето за името

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |