Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.01.2013, 13:26
Тунис ја шокира ГерманијаАфриканскиот првак го совлада светскиот шампион од 2007 година со 25:23

Ракометарите на Тунис го совладаа поранешниот шампион Германија со 25:23 во второто коло од групата А и со тоа приредија уште поголемо изненадување од победата на Аргентина над Црна Гора на стартот на Светското првенство во Шпанија. Брилијантниот голман Маруан Магаез со неговите 16 одбрани, максималната борбеност до крајот и осумте гола на Ваел Жалуз го расчистија патот до првата победа на африканскиот шампион на мундијалот по тесниот пораз од бранителот на титулата Франција во првото коло.

Јужноамериканското дерби му припадна на Бразил, кој го совлада панамериканскиот првак Аргентина со 24:20. Европскиот првак Данска ја победи Русија со 31:27 во најинтересниот меч од групата Б, во која е и Македонија.

Резултати од второто коло, група А: Бразил – Аргентина 24:20, Тунис – Германија 25:23, Црна Гора – Франција 20:32. Табела: Франција 4, Германија 2, Тунис 2, Аргентина 2, Бразил 2, Црна Гора 0. Денеска: Тунис - Црна Гора (16 ч.), Германија - Аргентина (18,15 ч.), Франција - Бразил (20,45 ч.).

Група Б, второ коло: Чиле – Исланд 22:38, Катар – Македонија 30:34, Русија – Данска 27:31. Табела: Данска 4, Македонија 4, Исланд 2, Русија 2, Чиле 0, Катар 0. Денеска: Катар - Русија (15,45 ч.), Македонија - Исланд (18 ч.), Данска - Чиле (20,15 ч.).

Група Ц, трето коло, денеска: Јужна Кореја - Белорусија (15,45 ч.), Србија - Саудиска Арабија (18 ч.), Словенија - Полска (20,15 ч.).

Група Д, трето коло, денеска: Алжир - Египет (16,45 ч.), Шпанија - Австралија (19 ч.), Хрватска - Унгарија (21,15 ч.).Статијата е прочитана 1131 пати.


Испрати коментарМЗТ Скопје поразен од Раднички
Со Исланд почнува вистинското
Фаворитите без проблем на стартот во Мелбурн
Пандев и Наполи се поблизу до Јувентус
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Барса соборува рекорди
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето
Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |