Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.03.2012, 13:10

Пијано-виртуозот Алексеј Горлач со Македонската филхармонијаНа вечерашниот концерт на Македонската филхармонија што ќе се случи во Домот на АРМ во 20 часот, како солист ќе настапи уште еден од најавуваните лауреати - виртуозниот украински пијанист Алексеј Горлач

Тој е победник на престижни меѓународни натпревари и неодамнешен лауреат на најголемиот државен натпревар во Германија - АРД во Минхен.

Алексеј Горлач во Скопје ќе го изведе Концертот за пијано и оркестар бр.1 од Лудвиг ван Бетовен, дело кое подолг период не е изведено на македонската концертна сцена. Под диригентската палка на маестро Пол Мејер од Франција, чиј настап е овозможен во соработка со Францускиот институт од Скопје, оркестарот ќе ги изведе и увертирата од операта „Италијанка во Алжир“ од Џоакино Росини, како и Симфонијата бр. 5 „Реформациска“ од Феликс Менделсон.

Еден од најисклучителните кларинетисти на денешницата, Пол Мејер, во изминатите неколку години гради значајна кариера како диригент. Диригирал со Филхармонијата на Сеул, Филхармонијата на Копенхаген, Филхармонискиот оркестар на Радио Франција, Оркестарскиот ансамбл на Париз, Филхармонискиот оркестар на Ница, Минхенскиот камерен оркестар, Штутгартскиот камерен оркестар, Англискиот камерен оркестар, Шкотскиот камерен оркестар, Симфонија Варсовија, Белградската филхармонија, Симфонијата на Билбао, Симфонискиот оркестар на Таипеи и многу други.

Алексеј Горлач, пак, од единаесеттата година, па се' до денес, добитник е на многубројни награди на државни и меѓународни натпревари кои го обележуваат неговиот раст како пијанист. Роден е во Киев во 1988 година. Во 2011 година на најголемиот државен натпревар во Германија - натпреварот АРД во Минхен ја освојува првата награда од жирито, наградата на публиката и уште четири специјални награди. Последните постигнувања ги вклучуваат и првата награда на натпреварот за пијано „Акса“ во Даблин и сребрениот медал на престижниот пијано-натпревар во градот Лидс во Велика Британија, која жирито му ја доделува за изведба на Бетовеновиот Концерт бр.5. (Т.И.)Статијата е прочитана 247 пати.

Испрати коментарЏорџ Клуни уапсен на протести пред Суданската амбасада во ��ашингтон
Не постои, а распродаде четири концерти во Јапонија
Рубенс Муратовски - добитник на "Актер на годината"
Прв фестивал на францускиот филм во Битола
Премиерата на „Челичната дама“ вечерва во Милениум
„Единаесет жени“ на Снежана Младеновска - Анѓелков е „Роман на годината“
Премиера на „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“
„Енциклопедија Британика“ заминува од полиците

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |