Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.08.2012, 14:24
Македонските полицајци ќе возат „Сеат Алтеа“Фирмата „Ка-дис“ даде најниска понуда на огласот за набавка на 150 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. Таа на денешната електронска аукција за возилата „Сеат алтеа“ понуди цена од 209 милиони 750 илјади денари.

На аукцијата покрај „Ка- дис“ учествуваа уште четири правни субјекти со свои понуди - „Порше Македонија“ со моделот шкода јети, „Аутомотив Груп“ сo рено колеос, „Автомакедонија“ со oпел инсигниа и „Делукс-Ауто“ од Куманово со фолксваген тигуан.
Почетната цена на јавното наддавање беше 236.934.900 денари, а понудувачите можеа да ги намалуваат понудите најмалку за 250.000 денари, а најмногу 2.500.000 денари во секој круг од јавното наддавање.

Согласно тендерската документација возилата треба да бидат во бела боја со ознаки на полицијата, а во цената е вклучено и тригодишно бесплатно одржување на возилата (замена на гуми, масло, антифриз, филтри за воздух...). Во тендерската спецификација предвидено е возилата да бидат со дизел мотор со зафатнина од 1.900 до 1.300 сантиметри кубни и со моќност од 110 до 140 киловати. Новите возила треба да се плаќаат на 36 месечни рати, а рокот за нивна испорака е 90 дена.

Последниот тендер за набавка на 150 полициски возила беше поништен поради несоодветност на понудите.

Последен пат возила за потребите на Министерството за внатрешни работи набавени се пред 12 години кога беа купени крајслери.
Статијата е прочитана 1916 пати.

Испрати коментарЌе избере ли „Кемпински“ локација за хотел во Македонија
СДСМ
За смедеревка 10 денари, за вранецот 12 денари за килограм
Претседателот на Турција во болничка постела
Уапсен поранешниот директор на правниот сектор во „Њуз оф д ворлд“
Со 30 милиони евра Владата ке ја спасува металургијата
Бошкоски не даде исказ за Тушевски, му се воспалила вилицата
Операторот „Вип“ одбележува пет години работа во Македонија
Придавката „македонски“ се враќа во извештајот на ЕК?
Адеми - Владата и коалицијата функционираат во полн состав
Рестарти��ана кланицата за живинско месо „Пилко“
Асанж ја критикува Шведска дека не е неутрална
Четврто прскање против комарци
Филе-Грубјешиќ - Дијалогот Белград-Приштина за мир во регионот
Самитот на неврзаните во Техеран е темна дамка за човештвото
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Македонија и САД заедно ќе ги спроведуваат законите
(ФОТО) Почна Cамитот на неврзаните во Техеран
Стогодишник повредил 11 лица во сообраќајка
Загина велосипедист на патот Прилеп - Битола
Промоција на проектот „Размена на документи по службена должност“
Груевски - Македонија нуди најниски трошоци за водење бизнис
Пол Рајан го обвини Обама дека е „истрошен претседател“
Канадски компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Кина купува авиони Ербас за 3,5 милијарди долари
Пол Рајан официјално потпретседателски кандидат на републиканците
Ќе се градат хотели кај аеродромот „Александар Велики“
Просечната нето плата исплатена во јуни 20.651 денар
СДСМ поднесе барање за интерпелација на претседателот на РKE
Порше Македонија - Имавме најниска понуда, системот не функционираше
Ван Ромпуј - Еврото е незаменливо
„Гранит“ и „Бетон“ добија концесии за каменоломи
Деветти тендер за продажба на ОХИС
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
Собранието расправа за Законот за регистрирање готовински плаќања
Ако Кина пропадне?!
Старец се обидел да обљуби седумгодишно дете
Активни девет пожари во Македонија
И Белорусинот Баранков доби азил од Еквадор
Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко
Груевски - Да направиме посилна економска држава
Дебранец загина во сообраќајка во САД
„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи
Дисциплинска одговорност за униформираните во Слупчане
Би Би Си обвинета за навреди кон муслиманите
Пет понудувачи на електронската аукција за набавка на полициски возила
Републиканците го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат
Ураганот „Исак“ стигна до Луизијана
Голема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штетен за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Живото�� во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонцеMene, 29.08.2012 14:35:48
А зарем некој се сомневаше дека Калениковци нема да го лапнат тендерот?
Dr. jovan, 29.08.2012 15:03:38
Cenata e odlicna, ako se isporacuva kao oprema so dvajca spanski policajci. Da mi keze nekoj oti ne se razbiram, se sto sodrzi toa vozilo? Alo ova e tipicen grabez. Da imalo drzaci za radiostanica lele majko jaka rabota, drzac za radar uste pojaka rabota i da imalo rotaciono policisko svetlo. Seta dodatna oprema e 1200 evra. Uslovite demek na 36 mesecni rati, pogledajte sekade vo svetot Sead dava 24 - 28 procenti namaluvanje na cenata , ako kupite povece od edno vozilo. Znaci ovde nekoj se ofajdi so paricki od ovoj napaten narod. Edno vozilo cine izmegju 12, iljadi evra najpovece so site nisani 14 iljadi evra... Javiot obvinitel mnogu odamna zaspal i nikako da se razbudi..... Krazba so dokument....Na kraj za ovoj narod malku e...
penelopy, 29.08.2012 18:52:42
toa e toa, cestitki za pobednicite! a, na plackovicte poveke sreka sledniot pat. da imase mestenki nemase dva pati da go izgubat tenderot. na alteite im posakuvam samo fini prosetki niz gradot, pomalku valkana rabota, a poveke lizgacki momenti so cel da se odrzuva mirot i spokojot na graganite.
Трпе, 29.08.2012 19:05:44
Денот по утрото се познава.Уште кога беше најавено дека МВР ке се подновува со нови полициски возила познато беше дека некои ке се омрсат од овој тендер.Посебно за Калеников беше познато дека еден од нив ке биде тој.Без разлика што првиот тендер беше поништен тоа беше чисто сценарио за власта да се покаже дека е чесна.не е можно по неколку брака да биде чесна.Понудените возила се со многу висока цена кога е познато дека тие се ослободени од одредени давачки.Важно е ке имат некои дополнителни држачи и ке пишува апаши.
Navigator, 29.08.2012 22:59:56
Uste eden namesten tender. Vo ovaa drzava nema nisto slucajno. Ne pretstavuva nikakva slucajniost toa sto kompanijata na Zlatko Kalenikov inaku pretsedatel na Sojuzot na Stopanski Komori go dobi ovoj tender vreden 3.5 milioni evra. Toa e uste eden dokaz deka toj pretsedatel na Sojuzot na Stopanski Komori e vo sluzba na vlasta i sopstveniot interes a ne pretesedatel koj treba da gi stiti interesite na stopanstvenicite - clenki na sojuzot. Vo nasata ni mila Makedonija postoi zatvoren eklskuziven klub na luge koi se bliski do vlasta ili se direktni ucesnici vo vladeenjeto so drzavata i megu niv se deli kolacot vo site sferi od opstestvoto, budgetot i politikite se nasoceni kon zadovoluvanje samo na potrebite i interesite na toj krug luge, dodeka drugite koi ne pripagaat tamu vlasta na sekoj nacin se obiduva da gi ponizi, da im go narusi kredibilitetot, javno da gi zigosa itn. Zalno e ova sto se slucuva vo Makedonija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |