Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.10.2012, 16:45
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУВисоки преставници на Европската комисијата, кои инсистираат на анонимност, потврдуваат дека во случај да помине препорака за Македонија на Советот на ЕУ, нашата земја би можела да ги започне преговорите уште на денот на одлуката кога ќе се одржува Самитот, што значи на 13-ти или 14-ти декември, објави МИА.

- Тоа беше случај со Црна Гора, која летово на днеот на одлуката на летнтио Самит на Советот ги започна преговорите. Иако во случајот со Македонија таа не е вклучена директно во скрининг-процесот, туку само е набљудувач, поради создадените услови со Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД), теоретски е можно уште на 13 или 14 декември Македонија да почне пристпани преговори со ЕУ - се вели во изјава на извори од ЕУ, а која ја пренесува дописникот на МИА.

Сепак, Европската комисија не сака да открие каква ќе биде рамката за решавање на името во раната фаза на преговорите за членство на Македонија во Европската унија, доколку на декемврискиот Самит на Советот на Унијата биде прифатена четвртата позитивна препорака и нашата држава добие датум за преговори.

- Најпрво да го почекаме одговорот на Самитот на земјите-членки на Унијата, а потоа да влеземе во технички детали за решавање на спорот, одговори Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување Штефан Фиоле, на прашањето на дописникот на МИА од Брисел за тоа како Комисијата планира да го изменаџира решавањето на наметнатиот спор од Грција во врска со уставното име на Република Македонија.

Додека високи преставници на Унијата за МИА потврдуваат дека се е подготвено на декемврискиот Самит на ЕУ да биде прифатена четвртата едно по друго позитивна препорака на Комисијта за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ, Стано ја чува тајноста на деталите од предвидената рамка за решавање на спорот во раната фаза од пристапните преговори.

- Во извештајот за Поранешната југословенска Република Македонија е наведено дека ЕК е подготвена да определи рамка за решавање на спорот со Грција во раната фаза од преговорите за членство, а што би било во рамки на преговорите кои се водат под капата на Обединетите нации (ООН). Да ја почекаме одлуката на Советот на ЕУ, кој се надеваме дека ќе даде зелено светло, а потоа да влземе во технички детали, посочува гласноговорникот на Филе.

Статијата е прочитана 1253 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близ��аци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиKojco, 23.10.2012 19:47:33
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ. НЕ ако одобри Грција ке добиеме датум.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |