Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
23.04.2012, 11:52
Предавања на големиот руски уметник Виталиј Ком��рВечерва и утре во салата за предавања и проекции на Музејот на современа уметност со почеток во 19,30 часот, ќе се одржат две предавања на големиот руски уметник кој живее во Њујорк, Виталиј Комар

Тој ќе се осврне на повеќе значајни прашања кои се однесуваат на современата уметност, погледнати низ призмата на неговото долгогодишно творештво.

Предавањата на Виталиј Комар се дел од проектот насловен „Виталиј Комар: Слики... со свои зборови“, инициран и организиран од Владимир Јанчевски, на чија покана Виталиј Комар ќе престојува во Македонија во периодот од 21 до 26 април.

Виталиј Комар е роден во 1943 во Москва, а од 1978 година живее и работи во Њујорк. Дипломирал во Москва на Високата школа за уметност и дизајн (Строганов) во 1967 година. Тој е еден од основачите на „соц-арт“ движењето и еден од пионерите на т.н. мултистилистички постмодернизам, но и еден од главните протагонисти на сега веќе легендарната „Булдожерска изложба“, одржана во 1974 година. Со своето творештво се има претставено на најзначајните манифестации/изложби за современа уметност.

Предавањата ќе бидат на англиски јазик и ќе траат еден час, по што публиката ќе има можност да поставува прашања и да поразговара со гостинот. Проектот се реализира во соработка со Центарот за визуелни студии - Скопје, со поддршка на Музејот на современата уметност. (Т.И.)
Статијата е прочитана 248 пати.

Испрати коментарПочина Светлана Христова Јоциќ
„Ромео и Јулија“ за отворање на „Охридско лето“
„Театра“ прославува прв роденден
Затворање на Скопскиот фестивал со филмот на Теона Митевска
Дуќаните-лепенки во Безистен не требало да се урнат
Добротворен настан за обнова на училиште во селото Серменин
„Балканска приказна“ во Куршумли ан
„Пипл“ ја прогласи Бијонсе за најубава жена на светот
„Драми“ од Дејан Дуковски промовирана во МНТ
Каде исчезна првата дама на Русија?
„Орбитал“ и „Паблик Енеми“ на „Скопје гори“
Со автобиографија ги вратил долговите
Збогум за свршеникот, па во прегратка на Шон Пен
Линдзи Лохан ќе ја глуми Елизабет Тејлор
Шест дена во фокусот на книгата
Ексцентричниот Авнер ќе го отвори „Пaнфиз“
Светска премиера на „90 минути“ на Иво Трајков во Берлин
Доделени наградите на „Мајкрософт“ филмскиот фестивал
Младата Ева Богоевска на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“
„Или-или“ со нови наслови и попусти на Саемот на книгата
Заврши снимањето на серијата „Др. Хаус“
„Животот на М��лиер“ - претстава за паметење
Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |