Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.10.2012, 14:15

Металург во мртва трка со КиелцеПолјаците славеа во Шамбери со 36:26 и со „металурзите“ го делат врвот во групата Ц од Лигата на шампионите

Металург и Киелце со максимални осум бода од досегашните четири кола ќе го дочекаат ноемврискиот двомеч за врвот во групата А од ракометната Лига на шампионите. Полскиот првак славеше убедлива победа и на гостувањето во Франција, каде што го декласира „фенерџијата“ Шамбери со 36:26 и поради подобрата гол-разлика е пред „металурзите“ на табелата. Првиот меѓусебен дуел на двете од вкупно четирите екипи со по четири победи во ЛШ (другите две се Веспрем и Барселона) ќе ��е одигра на 18 ноември во Скопје, а реваншот е шест дена подоцна во Киелце.

„Киелце од натпревар во натпревар докажува дека е најголемиот фаворит во нашата група. Купија многу врвни играчи, имаат голем буџет, но сето тоа мора да се покаже на игралиштето. Ние ќе се обидеме да се подготвиме уште подобро за тој натпревар. Одбраната мора да биде многу посилна од сега, мораме да дадеме голема партија, но со ваква публика се' е можно. Ќе се обидеме да дадеме се' од себе“, вели тренерот на македонскиот првак, Лино Червар.

Киелце му го нанесе четвртиот пораз на Шамбери, кој сега е единствениот тим без бод во ЛШ. Несовладливиот Славомир Шмал на голот, брзите контранапади и грешките на ослабениот француски вицешампион на крајот резултираа со нов двоцифрен триумф на Полјаците. Хрватот Иван Чупиќ со осум гола беше најефикасен во победничкиот состав и по четири кола е трет на листата на стрелците во ЛШ. Неговиот сонародник Мануел Штрлек постигна шест, Росински пет, Јурецки и Стојковиќ по четири, Зорман три, Муса два и Бунтиќ, Јахлевски, Лиевски и Олафсон по еден.

Червар го загрижува речиси едномесечната пауза поради почетокот на квалификациите за Европското првенство 2014 во Данска. Македонија стартува против Швајцарија на 31 октомври во „Борис Трајковски“, а на 4 ноември ќе и' гостува на Португалија. Во првата квалификациска група е и носителот Шпанија.

„Морам да кажам дека не ни одат баш во корист претстојните два меча на репрезентацијата, не поради тоа што таа не е битна. Напротив, таа е многу важна и за ракометот и за нас сите, но нам ќе ни отидат 10-11 играчи во репрезентацијата, па ќе имам проблеми со уигрувањето, бидејќи ќе морам да работам со тие што ќе останат“, објаснува трофејниот Хрват на клупата на тимот од Автокоманда.Статијата е прочитана 1232 пати.

Испрати коментарАрмстронг да ги врати парите
Вечното дерби за Антиќ и Олимпијакос
Громогласен аплауз за Илиевски во Љубљана
Вардар про го извлече Магдебург!
Тодоров си замина од клупата на МЗТ Скопје
Вардар про од вториот сад во ждрепката
Челзи го чека пекол во Донецк
УЦИ му ги одзеде титулите на Ленс Армстронг
(ФОТО) Дивеење на хулиганите во „Морача“
Бронза за Илиевски во Лондон
Фантастичен пресврт на Рома против Џенова
Фалкао го одржа Атлетико во чекор со Барса
Жито Прилеп продолжува во третото коло од КПК
Хоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |