Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.10.2012, 13:51
Азаренка на мускули против КерберТежок старт за првата носителка на ВТА-шампионатот во Истанбул

Ако е најголема фаворитка, не значи дека ривалките ќе и' се плашат или дека не можат да се качат на нивото на нејзиниот ултра тенис. Викторија Азаренка неколку пати се вадеше од бездна и дури по три часа и 10 минути успеа да ја совлада петтата тенисерка оваа година, Ангелика Кербер, на стартот од ВТА-шампионатот во Истанбул, со награден фонд од 4,9 милиони долари.

Германката поведе преку тај-брејкот во првиот сет, кој патем го доби со 13:11. Азаренка мораше да спаси две меч-топки за да го добие вториот сет, исто така, во тај-брејк, а потоа во третиот пресудна беше нејзината постојаност. Во десеттиот гем ја „скрши“ противничката и ја впиша својата прва победа во финалето од сезоната.

„Не е лесно кога на почетокот на еден турнир имате ваков меч. Таа играше одлично, беше многу тешко, добро што успеав да ги спасам тие меч-топки. Направив неколку глупави грешки, премногу неизнудени, но тоа е, на крај добро се заврши“, изјави Азаренка, која денеска игра против третата носителка Серена Вилијамс. Американката веќе е во полуфиналето, бидејќи вчера ја оствари втората победа на турнирот. Ја совлада осмата носителка На Ли со 7:6, 6:4 во натпревар во кој победи помалку лошата, а не подобрата тенисерка.

„Малку сум уморна, денеска сервисот не функционираше, доброто е тоа што знам дека можам подобро, сите го знаеме тоа“, изјави третата на светот во пресрет на судирот со Азаренка, кој ќе реши кој ќе биде прв, а кој втор во „црвената група“. „Викторија игра фантастично оваа сезона, ќе морам да играм подобро од овие две кола, сепак таа е прва во светот“, дополни Серена.

Пехарот во ВТА Чемпионшип останува небранет. Ланската освојувачка, Петра Квитова се повлече од натпреварувањето во Истанбул со објаснување дека е болна. Квитова се прикажа во бледо издание во првото коло и загуби од Агњешка Радвањска. Нејзина замена ќе биде деветтата на „рејс листата“, Австралијката Саманта Стосур. Откажувањето на Квитова оди и во функција на финалето од Фед Купот идната недела. Во Прага, Чешка ја пречекува Србија во обид да стане третата селекција по Италија и Русија што го освоила женското репрезентативно натпреварување две години по ред. По откажувањето во Истанбул, шестата тенисерка на светот потврди дека ќе ја предводи Чешка во финалето, а покрај неа ќе играат уште и Хлавачкова, Шафарова и Храдечка. Интересно е тоа што подоцна во ноември (14-17) и машката чешка репрезентација ќе се бори за репрезентативна круна, во Дејвис Купот. Единствен случај иста земја да ги понесе титулите и кај мажите и кај жените имаше во 1990 кога токму Чешка владееше на терените.

ШАРАПОВА ОДВАЈ СО РАДВАНСКА

Црвена група, прво коло: Азаренка (1., Белорусија) - Кербер (5., Германија) 6-7, 7-6, 6-4; С. Вилијамс (3., САД) - На Ли (Кина) 7-6, 6-4.

Бела група, прво коло: Шарапова (2., Русија) - Радванска (4., Полска) 5-7, 7-5, 7-5.

Статијата е прочитана 554 пати.

Испрати коментарНадал ги откажа Париз и Лондон
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Азаренка не знае против Серена
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |