Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 12:27

Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

Европската комисија нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија и сака тие да бидат решени преку билатерален дијалог

Европската комисија нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија за културно-историското наследство и сака тие да бидат решени преку билатерален дијалог, изјавил Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Стано за Бугарското национално радио ги коментирал односите Софија - Скопје, конкретно во врска со филмот „Трето полувреме", кој според бугарските политичари и историчари ги искривувал фактите од Втората светска војна и поттикнувал омраза кон Бугарија.

- Ние нема да ги коментираме чувствата или интерпретациите на која и да било од страните. Ако тој филм поставува прашања, ако допира чувствителни теми и ако создава проблеми во односите меѓу двете земји, тогаш тие треба да ги разгледаат тие проблеми и да ги надминат. Во овој случај говориме за филм кој обработува настани од Втората светска војна и препорачливо е историчарите да водат дебати за него. Не е работа на Европската комисија да суди или да кажува чии интерпретации се точни, а чии грешни. Ако филмот биде оценет од критиката, од експертите и од историчарите како проблематичен, ако создава проблеми меѓу Бугарија и Македонија, првото што треба да се направи е двете страни заедно да побараат решение, изјавил Стано.

Портпаролот на Филе, како што пренесуваат бугарските медиуми, рекол дека ако евентуална правна експертиза докажела дека филмот е проблематичен, засегнатата страна може да преземе соодветни правни мерки и тогаш Европската комисија би можела да ја преземе улогата на контролор на европските договори.


Статијата е прочитана 1845 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаXXL, 19.09.2012 13:56:56
Збогум, Европо , ќе ги оправим билатералните односи со Бугарите Грците, Србите и Албанците на кукуво лето
CIMKALO, 19.09.2012 14:30:45
Evropa da prestane so ucenite vo vid na dobrososedski odnosi grcija ili bugarija, bidejkji mnogu dobro znae deka ovie zemji i ne se sposobni da imaat dobrososedski odnosi so bilo kogo!
Petar, 19.09.2012 15:46:37
Filmot ne kazuva nisto drugo sto ne e veke poznato na sekade. Poglednete na Amerikanskiot Muzej na Holokoust i istoto go pisuva za Bugarite, samo sto nikade ne gledame Bugarija da ja tuzi Amerika... eve go linkot: www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005451
mene, 19.09.2012 16:28:32
..vaka: ne ni briga za bilateralnite problemi pomegu makedonija i sosedite...reshete si gi sami i posle vo unijata...ajde kako se reshavat problemite so grcija, bugarija, posle so srbija i albanija??? bilateralno?? tochno...zbogum evropo..
Nekoj, 19.09.2012 18:05:23
Se nadevam deka ke podnesat tuzba, stvarno iskreno se nadevam,a se nadevam i seuste deka Grcite ke podnesat nekakva tuzba, ic da ne e neka podnesat za Crno Seme.Ke go vidime ishodot od taa tuzba.Bidejki na Balkanot seuste ima predrasudi, ednas zasekogas tie tuzbi ke gi stavat vo red site.I grci i bugari i site.Pogolemi talibani i od talibancite se kako se zapalija.
Ѓоко, 19.09.2012 20:33:06
Абе Кипар најмногу ме интересира како го примија во ЕУ, СЕКОГАШ вие новинарите мора да ги прашувате тие од ЕУ, за ова? - Кај е азиска земја (погледнете ги списоците во атласите на земји по континенти), кај од 1974та година е во страшна војна со Турција и среде државата има сили на ОН до ден денес, кај има проблем со се`, сешто и секој а си стана членка преку ноќ, според кои критериуми? - Ако истите тие не важат и за нас ама ИЧ не ме интересира таква ЕУ и не мора НИКОГАШ да сме членка. Швајцарија не е членка ни на ОН па е најбогата. За тоа какво ќе си бидеме зависи од нас, а не од ЕУ.
VP, 19.09.2012 21:19:26
Доста бе луѓе. Трето полувреме е само еден филм. Во Бугарија никој не го гледал па да имаме мислење. Со оваа работа како и со секоја друга - клин клин избива... Зошто Софија да не направи фестивал на македонско кино? Да видат софиjaнци и Трето полувреме и други македонски филмови - да проценат - им се допаѓаат или не. Ако нешто не ви се допаѓа не го гледате и толку. Зошто на Бугарите да треба да им се бендисуваат македонски филмови - зошто, а пак на Македонците - бугарски? Чекајте - има Холивуд... И така. Нема потреба од политичари за таа работа. Заборавете за збогум Европо - нема такво нешто - ќе има здраво Европo - чаша ладна вода наместо жолта ке поправи сето тоа ...
Стефан, 19.09.2012 21:48:05
Petar во твојот линк не пишува ништо за македонските Евреи. Пишува само дека се спасени бугарските.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |