Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.11.2012, 20:19
Орав: Немав цел да навредам некогоЕвропската унија не зазема страна во спорот околу името, ниту предвидува исход од преговорите околу името, истакна еврокомесарот

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот „славомакедонци“ при именувањето на македонскиот народ.

- Во изминатите два дена имаше прашања поврзани со мојата изјава во Европскиот парламент минатата недела. Во ЕП бев на средба на Комитетот за надворешни работи каде се разменија мислења за земјава. Присутни беа членов�� на Парламентот, на кои им се обратив и одговарав на нивни прашања. Мојот говор содржеше три главни пораки: околу перспективите на вашата земја во однос на ЕУ, околу значителниот прогрес кој вашата земја го оствари кон ЕУ во изминатите неколку месеци и трето, за важноста од унапредување на овој прогрес за понатамошно приближување кон ЕУ. Во однос на прашања врзани со меѓуетничките прашања, користев јазик разбирлив за присутните таму. Не беше дадена никаква политичка изјава, ниту имав за цел да навредам некого. Ние во институциите на ЕУ разбираме колку е чуствително ова прашање во земјава, а и јас лично разбирам колку е чувствително, рече Орав во ЕУ Инфо центарот.

Европската унија, истакна Орав, не зазема страна во спорот околу името, ниту предвидува исход од преговорите околу името. - Се надеваме дека ќе видиме заемно прифатливо решение, изјави евроамбасадорот.

Поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Орав денеска беше повикан од претседателот Ѓорге Иванов. Според извори во кабинетот на македонскиот претседател, на средбата Иванов побарал од евроамбасадорот јавно да му се извини на македонскиот народ и да изрази почит кон основниот принцип на самоопределување и самоименување.

Постапката на Орав претходно ја осуди и Владата на Република Македонија.

- Со ваквиот однос не се придонесува кон решение на отвореното прашање кое нашата земја го има со јужниот сосед, и изразуваме силно несогласување, протест и осуда на тоа. Доколку ова е нечија идеја со различно однесување на определени претставници Европската комисија во еден момент да ни се допадне нам користејќи го терминот „македонски”, а во друг момент да им се допадне на нашите соседи користејќи го терминот „славомакедонци”, треба да биде свесен дека со ваков однос никако не придонесува кон решавање на отвореното прашање. Со овој однос, треба да знае дека свесно или несвесно се покажува дека отвореното прашање не е само за името на нашата земја, туку и за идентитетот, со што и самата ЕК ја вовлекува на опасен терен во еден спор чии рамки се дефинирани од страна на ОН, стои во реакцијата од Владата на Република Македонија.
Статијата е прочитана 1086 пати.

Испрати коментарНимиц доставил нови предлози?
Обвинетиот за убиството во „Биг фиш“ не го прифаќа вештачењето
Мекиците од Стража ќе се јадат и на улица „Македонија“
Гинеколози наплаќале прегледи што треба да се бесплатни
Студена клима на разговорите во Њујорк
Вредни икони пренесени во депо за да се заштитат од крадци
Царината заплени 318.000 евра
Комисијата за лустрација објави уште четворица соработници
ДУИ не провоцира, само празнува
„Аман“ доби зелено светло од Владата за потписи
(ФОТО) Иванов на терен им покажа на Груевски и на Ахмети што е соживот
Откриено дувло на проституција во Охрид
Девојката што падна од тераса се бори за живот
Масих ослободена од обвинението за палење на Куранот
Дел Понте во шок по ослободувањето на Готовина
Уапсени киднаперите на сметководителот на Берлускони
Попоски - Прерано е да се каже што ќе донесе новата рунда разговори за името
ОН да расправаат за Хашкиот трибунал
Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет
Нимиц ќе ги соочи Јолевски и Василакис
Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува
Против смртната казна 110 земји
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Санадер доби 10 години затвор
Судот во Загреб ќе ја соопшти пресудата против Санадер
Вина од Македонија претставени во Канада
Копе конечно на чело на најголемата француска опозициска партија
Еврогрупата расправа за грчкиот долг
Мечот и шлемот на Скендербег пристигнаа во Албанија
Лекарите се преместија пред Министерството за здравство
Се проширува полициската акција „Керозин“
Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик
ЈСП ќе го доградува крстот на Водно
Ставрески - Буџетот реален и со соодветен одговор на кризата
СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско
Пуштен кружниот тек во Бутел
Внукот на Хасан Приштина во посета на Битола
Девојка тешко повредена по пад од тераса во Тетово
Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда
Бензините поскапеа за денар, дизелот за 0,5 денари
Најмногу се бараат евтините кредити
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
Кумановец со огнено оружје повреден во градниот кош
Руски фирми сакаат соработка во земјоделството
Откупот на тутунот може да почне
Охридското Езеро загадено со фософор од албанска страна
Хамас пак го ракетираше Израел
Астронаутите можат да ја преживеат радијацијата на Марс
Се интензивираат активностите за воспоставување подземен катастар
(ФОТО) „Сојуз“ со тричлен екипаж слета во казахстанската степа
Во Собранието почнува расправата за буџетот за 2013
Протести во Јордан по укинувањето на субвениците за гориво
Нимиц денес ќе ги одмрзнува преговорите
(ФОТО) Обама во историска посета на Мјанмар
Седум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаMark, 19.11.2012 20:47:43
Amabasadorot Orav samo ja soopstuva zvanicnata politika na EU (a i na cel svet) - deka sme Makedonci-Sloveni! A komu mu preci toa? Na grcko-srpskite platenici koi so idiotskata *antikvizacija* sakaat da ja drzat zemjava nadvor od Evropa, od Nato - i poleka da ne snema?! Koi sakaat uste iljada albanski znaminja razveani na jarboli a uste sto iljadi Makedonci so bovcite na aerodrom? More procitani ste, a Orav, (i File, i Volers) samo ve informiraat za toa..
Kultiviran Balkanec, 19.11.2012 20:48:12
Neka znae Evropskata Zaednica oti na Odja ne se vika pezevenk. Nie sme minijaturna nacija, bez resursi i bez izlez na more, no ne mozheme da se iskluche, deka nema da se rodi ushte eden Aleksandar Veliki, pa togash kje videme koj se makedoncite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ситен дожд

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Водич за заштита на децата од сајбер-насилници
Се' повеќе тинејџери се жртви на педофили кои демнат на „Фејсбук“. Два случаи беа пријавени во „Меѓаши“, но бројката е д...
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Ако не се преземат итни мерки против глобалното затоплување, до крајот на векот светот ќе биде потопол за 4 целзиус...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |