Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.09.2012, 14:26
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мостМанифестацијата „Појадок на мост 2012“ годинава ќе се одржи на 23 септември на Камениот мост. Организатор е Град Скопје, Секторот за Локален економски развој на Град Скопје и Средното угостителско училиште „Лазар Танев“.

„Целта на ’Појадокот на мост‘, пред се', е граѓаните на Скопје да се дружат на еден поинаков начин. Самиот факт дека манифестацијата се одржува трет пат, е показател дека таа преминува во традиција и станува белег на градот. Град Скопје ги повикува сите заинтересирани граѓани да си обезбедат влезница навреме, зашто без влезница нема да можат да добијат место на масите што ќе бидат поставени на мостот и нема да можат да добијат пакети со појадок“, рече на вчерашната прес-конференција градоначалникот Коце Трајановски.

Поради специфичноста и ограниченоста на просторот бројот на влезници е ограничен на околу 2.000. И оваа година влезниците се бесплатни. Граѓаните кои се заинтересирани да си обезбедат влезници ќе треба да се пријават на пунктот поставен пред кафеаната „Пелистер“. Притоа треба да имаат со себе лична карта или друг документ за лична идентификација, за што се добива еден купон. Пријавување ќе се врши од денеска до четврток, во период од 10 до 15 часот.

Камениот мост ќе биде затворен за пешаци од саботата 22 септември во 19 часот до 15 часот во недела, на денот на одржување на манифестацијата.

Реализатор на проектот е СУГС „Лазар Танев“, а храната ќе биде однапред подготвена во специјални кутии. Дел од донаторите на манифестацијата се „Тинекс“, Пиварница „Скопје“, „Здравје Радово“, месарници „Римес“, пекарница „Специјал“, „Винчини“, месарници „Жива“, Занаетчиска комора, „Жито-лукс“, „Жито леб“, Градска кафеана „Пелистер“ и ресторан „Кај Џино“. (С.Р.)

Статијата е прочитана 772 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во ПологStojko, 14.09.2012 15:10:25
Akcijata e za pozdravuvanje, ama onie sto nosat doma polni kesi so hrana (pritoa ne ostavajki im na drugite da kasnat malku) ja nagrduvaat slikata.
zik, 14.09.2012 17:39:48
gladnite sami da si nosat zejtin!
НЕВЕН ГНЕВЕН, 14.09.2012 19:23:27
За тоа што ќе јадат Скопјани, по некој ден, ќе ги кренат сите производители и трговци цените на производите и ќе плаќа цела Македонија.
Трпе, 15.09.2012 00:03:14
Радувајте се скопјани 2014 ке падне лапачка.Коцекебана ЌЕ прави парастос на Скопје 2014.
mile, 15.09.2012 13:50:11
Еден ден ќе им даде ќелепур софра.......364 дена ќе им го наплаќа............... за проста раја тоа и треба................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |