Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.03.2012, 13:41

Британските олимпијци советувани да престанат да се ракуваатПредупредува раководителот на медицинскиот тим на британската Олимписка асоцијација, Иан Мекарди

До завршувањето на годинешниве Олимписки игри во Лондон, британските олимпијци не би требало да се ракуваат со секого за да не се заразат со некаков вирус или бактерија, што би можело да значи крај за нивните спортско-оломписки соништа, предупреди денеска раководителот на медицинскиот тим на британската Олимписка асоцијација, Иан Мекарди.

- Во овој период на завршни подготовки, преку ракувањето олимпијците би можеле лесно да се заразат, па затоа идејата да престанат да се поздравуваат со примање на раката на други луѓе, не е воопшто лоша идеја, смета Мекарди.

Според неговото објаснување, спортистите не ќе може да се одбранат од заканата „да фатаат некоја инфекција“, доколку во овој период, како и за време на Игрите од крајот на јули до средината на август, мораат да се поздравуваат со десетици разни луѓе. - Не може да се знае, со кого смеат, а со кого не треба да се ракуваат, вели Мекарди.

Велика Британија, како спорстка нација и домаќин на годинешнава Олимпијада, има големи спортски амбиции за својот олимписки тим од 550 луѓе, од кого очекуваат богата „жетва“ на медали.

За сите нив, како и за персоналот од 450 луѓе кои се вклучени да работат со нив, се предвидени посебни мерки за заштита, пред се, редовно миење на рацете, како и користење на специјална пена за дизенфекција и за заштита од заразување и пренесување на разни бактерии, преку рацете.

Сите овие илјада луѓе, ќе бидат тестирани за тоа дали се алергични на нешто, а ќе се испита и кои од многуте пробиотски течности би можеле да им послужат како заштита од заразување.Статијата е прочитана 470 пати.

Испрати коментарМакедонија со пад од едно место на ФИФА листата
Протест пред ФФМ против Хаџи-Ристески
Арсенал за малку до чудо против Милан
Македонија потопена на „Кантрида“
Мечот Вардар - Загреб одложен поради смртта на директорот Калеб
Нов пораз на Торус во регионалната БИБЛ лига
Абрамович го сака Јоаким Лев на клупата на Челзи
Де ла Роса нов лидер на возачите
Загреб со рекордна победа во СЕХА лигата
Леванте се врати на четвртото место во Примера
Оклахома му одржа лекција на шампионот
Паралелки за фудбал, кошарка, ракомет и тенис
Малиот кристален глобус во слалом за Шилд
Интер се спаси од пораз во дуелот со Катанија
МЗТ Скопје без проблеми на гостувањето кај Торус
Нова победа на Вардар Про во СЕХА лигата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |