Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.06.2012, 10:03

Македонија избори пласман на Европското првенство во ракометСиноќа во натпревар од последното коло од групата во Скопје, Македонија ја победи Турција со 26:24 и успеа да го елиминира директниот конкурент во борбата за втората позиција

ФОТО: Петр Стојановски

Женската ракометна репрезентација на Македонија во декември оваа година по петтипат ќе игра на Европско првенство, откако во квалификациите го освоија второто место во групата „4“ зад Франција. Македонија досега има настапувано на четири ЕП (1998, 2000, 2006, 2008 (домаќин)).

Синоќа во натпревар од последното коло од групата во Скопје, Македонија ја победи Турција со 26:24 и успеа да го елиминира директниот конкурент во борбата за втората позиција. Дуелот со Турција почн�� со наизменично водство на двете репрезентации, а потоа противникот помина во поконстантно водство. Македонија правеше грешки, пред се во контрите и немаше лесна завршница. Сепак благодарение на расположената Елена Георгиевска (со постигнати пет од вкупно шесте нејзини голови) Македонија го доби првото полувреме со 13:12.

Лошиот почеток на вториот дел значеше повторно водство на Турција, а откако беше преброден лошиот период на пет нереализирани напади по ред, од 45.минута Македонија поведе со 20:19 и водството го задржа до крајот. Во последните 15. минути се разиграа Драгана Пецевска, Билјана Црвенковска, Јулија Николиќ, а во финишот со одбрани на голот се истакна и капитенот Тања Андрејева. На крајот Македонија победи со 26:24 што значеше нова радост за ракометарките и за полната сала „СРЦ Кале“.

- Одигравме тежок натпревар, пред се на психички план. На почетокот на квалификациите многу не отпишаа, не веруваа во нас. Но, оваа генерација успеа да избори пласман на Европско првенство и се надевам дека ова за нив не е последен чекор, истакна по натпреварот селекторот Гино Стрезовски.

Најефикасен играч на натпреварот со 10 голови и ракометарка над која Турчинките заработија пет од шестте исклучувања беше Јулија Николиќ.

- Сите девојки работеа максимално во изминатиов период. Среќна сум дека успеавме да се квалификуваме на ЕП. Ова за мене беше последен натпревар во дресот на репрезентацијата, а на девојките им посакувам успех на Европското првенство во Холнадија, рече Николиќ.

На вториот натпревар од групата, Франција ја победи Литванија со 38:26. Франција е прва со 10 бодови, Македонија освои 8, Турција 4, Литванија 2.


Статијата е прочитана 852 пати.

Испрати коментарЈувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец ГаџихановIstocna Makedonija, 04.06.2012 10:30:40
Cestitki za odlicnite makedonski rakometarki i do- bar plasman na narednoto Evropsko prvenstvo!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |