Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.04.2012, 09:23
Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао во финалето во БукурештСо голот на Фернандо Љоренте на две минути пред крајот Атлетик го совлада Спортинг со 3:1, додека Атлетико славеше во Валенсија (1:0), откако првиот меч го доби 4:2

Во финалето на фудбалската Лига Европа ќе играат две шпански екипи, Атлетико Мадрид и Атлетик Клуб од Билбао. Ова е исходот по реванш полуфиналните натпревари одиграни синоќа во Билбао и Валенсија.

На стадионот „Сан Мамеш“ во Билбао, екипата на Атлетик Клуб успеа да ја надополни негативата од 2:1 во дуелот со Спортинг, по првата средба одиграна во Лисабон. Со голот на Фернандо Љоренте на две минути пред крајот Атлетик го совлада Спортинг со 3:1 со што се избори за место во финалето. Претходно Сусаета во 17.минута ги донесе домаќините во водство од 1:0, Рики ван Волфсвинкел изедначи на 1:1 во 44.минута, а Ибаи во судиското надополнување од првиот дел ја врати предноста на Атлетик.

На вториот п��луфинален двомеч, Атлетико Мадрид и по втор пат беше подобар од Валенсија. Откако првиот натпревар го доби со 4:2 на својот терен во Мадрид, синоќа на гостувањето во Валенсија победи Атлетико победи со 1:0. Адриан во 60.минута го постигна единствениот гол на натпреварот.

Завршниот натпревар од Лига Европа е закажан за 9 мај во Букурешт.Статијата е прочитана 431 пати.

Испрати коментарЧикаго број еден, Шарлот со најлош скор во историјата на НБА!
Фени Индустри намали на 2
(ОБНОВЕНО) Тито Виланова на местото на Гвардиола
Металург на чекор до одбрана на титулата
Колекционерот на маратони Станфер ќе трча во Скопје
Мурињо - Ќе останам во Реал ако челниците ме сакаат уште
Тримесечна суспензија за Ристе Стефанов
Успешно враќање на Дерик Роуз
Работнички - Ренова во финалето на Купот на Македонија
Баерн преку пенал-рулетот во големото финале
Чави со повеќе додавања од целиот тим на Челзи
Во игра за Каракас и Тод Зафировски
Седум меча суспензија за Артест
„Џезерите“ обезбедија пласман во плејофот
Бункерот на Челзи ја симна Барса од европскиот трон
Полска ја враќа граничната контрола за ЕП
Галил Гилбоа нов шампион во БИБЛ лигата
Филаделфија обезбеди место во доигрувањето
Анжи го бара Пандев поради Ето
Барса под огромен притисок ќе ја докажува својата игра
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C

Недела
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |