Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.10.2012, 11:51

„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом

Во Љубљана во културниот центар Цанкарјев дом вечерва ќе биде отворена изложбата „Адам од Говрлево

Во културниот и конгресен центар Цанкарјев дом во Љубљана вечерва во 18 часот ќе биде отворена изложбата „Адам од Говрлево“ во организација на Музејот на град Скопје, Цанкарјев дом, Љубљана и Институтот за медитеранско наследство Приморска, Копар.

Изложбата е сконцентрирана на само еден предмет, на добро познатото керамичко машко торзо Адам, откриено на локалитетот Церје - Говрлево од страна на археологот Милош Билбија, датирано од периодот на доцниот неолит (5300-5000 години пред новата ера). Изложбата ќе ја отвори Митја Гуштин од Институтот за медитеранско наследство „Приморска“, додека комесар е Љубо Фиданоски, археолог, кустос за неолитски период во Музејот на град Скопје.

Реалистички изведената машка фигура во оваа прилика е најавена како несвојствена за неолитскиот период во Европа и како најавтентичен неолитски наод од македонското културно наследство што и се презентира на пошироката јавност во Словенија. (К.Р.) .


Статијата е прочитана 468 пати.

Испрати коментарВикторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |