Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 10:00

Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии

Во пелагонискиот, велешкиот и радовишкиот регион во првата и втората фаза на откуп треба да бидат преземени 4.600 тони тутун што е близу една четвртина од годишното производство во Македонија.

Тутун ќе откупуваат Сокотаб од Битола, Алијанса од Кавадарци, откупувачот Пашовски, а пунктовите ќе ги отвори и Прилепскиот комбинат. Тутун во кутии ќе се купува во прилепско, долненско, битолско, велешко, радовишко. Сокотаб од Битола ќе откупува на 14, а Алијанса од Кавадарци на 15 пункта.

- Откупувачите се заинтересирани побрзо да дојдат до родот. Периодот одговара за откуп на тутун во кутии. Заврна, па родот не е сув. За тутунарите е битно што може да стигнат побрзо до парите. Исплатата ќе се врши во рок од 7 до 10 дена, вели Данчо Милески претседател на Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.

Според надлежните од Институтот за тутун во Прилеп, овој Пилот проект на Министерството за земјоделство успешно се спроведува, особено што е во интерес и на откупувачите и на тутунарите.

Од денеска до крајот на месецов е првата фаза и ќе се откупуваат првите берби тутун, а втората фаза е од 15 ти до 31 октомври.


Статијата е прочитана 471 пати.

Испрати коментар„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пука��ки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
ДУИ блокираше владин закон
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хро��ика | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |