Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.09.2012, 13:00

Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон

Тимскиот шеф Витмарш размислува само за тоа како да ги задржи возачите и в година

Во Мекларен инсистираат дека воопшто не трошат време за размислување кој би го заменил Луис Хамилтон ако Британецот избере да се пресели во редовите на Мерцедес следната година. Пред преговорите меѓу Мекларен и претставници на менаџментот на Хамилтон во обид да се потпише нов договор за 2013 година, тимскиот шеф Мартин Витмарш откри дека единственото нешто што го интересира во моментов е задржувањето на своите сегашни возачи в година.

„Не сум ни помислил за план Б“, одговори тој на прашањето за алтернативите ако не може да се постигне договор со Хамилтон. „Ние сакаме Луис да остане, односно сакаме да остане ако тој сака да остане. Имам многу приоритети во смисла на напорите да се освои шампионатот, па ги распределувам своите време, енергија и фокус на тие работи. Една од нив е да се направи болидот побрз и подобар, друга е справувањето со сите оперативни прашања за да се обезбедиме од правењето грешки и трета е справувањето со своите возачи. Но, дали сум во право или грешам, сепак, не сум потрошил многу енергија на темата за возачите“.

Витмарш изјави дека не е изненаден од тоа што менаџментот на Хамилтон контактира со противнички тимови, додавајќи дека би било пошокантно ако тие не разгледуваат и други опции.

„Падокот е мал и тие мора да бидат забележани за да ја вршат својата должност, така што не сум изненаден“, вели тој. „Факт е дека имам некои сознанија за тоа што се случува“.

Прашан дали било откритие кога поранешниот тимски шеф Еди Џордан тврдеше дека Хамилтон веќе се договорил со Мерцедес, Витмарш одговори: „Не мислам дека станува збор за откритие, туку за фантазија“.


Статијата е прочитана 272 пати.

Испрати коментарПари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Шахистите 38., шахистките 66. на Олимпијадата
Витали Кличко ја одбрани титулата
Хамилтон ја освои Монца
(ФОТО) Ако сакаме барем бод, мора по сите три
Трет пораз на македонските одбојкари
Мареј е првиот финалист на Ју- Ес опен
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца
(ФОТО) Македонија несреќно поразена на „Максимир“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |