Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.09.2012, 16:46
„Ристо Шишков“ за Никола РистановскиЗа најдобра претстава во целина на струмичкиот театарски фестивал што заврши синоќа е прогласена „Хенри Шести“

Сузана Тасева

Актерот Никола Ристановски е добитник на единствената награда за високо актерско остварување на дваесеттото, јубилејно издание на фестивалот „Ристо Шишков“ што заврши синоќа во Струмица. Таква одлука донесе петчленото фестивалско жири во состав: Борис Чоревски, Нина Мазур, Горан Тренчовски, Димитри Орготска и Скандарбег Тулпаров. Одлуката на жирито на прес конференција ја соопшти претседателот Борис Чоревски, минатогодишен добитник на наградата, кој во образложението истакна:

„Во наведената ролја, Ристановски со мајсторска минуциозност ги владееше сценските ситуации и сериозно се наметнуваше како перфектно зрел актер, претставувајќи сугестивен лик обоен со сите свои квалитативни одлики. Имено, неговата маестрална телесна пластичност и говорна артикулација беа пример за високопрофесионално водење на драмскиот лик со сите свои изразни аспекти. Креацијата на Никола Ристановски безрезервно се истакна во текот на целиот овогодишен фестивалски репертоар“, истакна Чоревски.

Фестивалското жири во низата извонредни креации ги издвои и колективната игра во претставите „Ѓаволијада“ на Театарот од Шабац (Србија) и во „Танго“ на Театарот од Враца (Бугарија), потоа актерската игра на Бајруш Мјаку во претставата „Одбраната на Сократ“, Неле Савиченко и Регина Салтенуте во претставата „Свила“ на Градскиот театар од Литванија, како и актерските креации на Петар Горко, Габриела Петрушевска и Мартин Мирчевски во претставата „Хенри Шести“ на Народниот театар од Битола.

Жирито на тркалезната маса, пак, во состав: Гоце Ристовски, Тодор Кузманов, Ристе Стефановски, Иван Ивановски и Христо Петрески, наградата за најдобра претстава во целина и' ја додели на „Хенри Шести“ од Вилијам Шекспир, а во адаптација и режија на Џон Бландел, во продукција на Народниот театар од Битола. За најдобра странска претстава е прогласена „Ѓаволија“ на Театарот Шабац од Србија.

Жирито, пак, на вториот фестивал на камерна драма НЕТА (Нова европска театарска акција) за најдобра камерна претстава ја прогласи „Свила“ на театарот „Пилис“ од Клајпеда, Литванија. Награда за синтеза меѓу актерското мајсторство и режисерскиот концепт ја доби претставата „Танго“, награда за актерско осмислување на историскиот лик се додели на Бајруш Мјаку, а награда за хомоген актерски израз во целокупното сценско остварување жирито и' ја додели на претставата „Жени без мажи и ништо повеќе“ на Малиот драмски театар од Битола. Награди добија театрите кои се членки на оваа театарска асоцијација.

Наградата „Ристо Шишков“, која се состои од златен медалјон со ликот на патронот на фестивалот и парична награда во износ од 1.500 евра, на Никола Ристановски му беше доделена синоќа на чинот на свеченото затворање. Во негова чест актерите на МНТ ја одиграа претставата „Животот е сон“ во режија на Владо Цветановски, а во претставата настапи и Васил Шишков, син на Ристо Шишков.

Статијата е прочитана 594 пати.

Испрати коментарНикогаш поголемо интересирање за отворањето на „Браќа Манаки“
Во Конго отриен нов вид мајмун
Ново шоу од кујната на Џамбазов
Филмот на Киро Урдин со престижна награда во Кина
Универзумот на „Мугер фугер“ вечерва премиерно во „Ла Кања“
„Трето полувреме“ е годинешен кандидат за „Оскар“
Џејмс Бонд жртва на семејно насилство
Се породи Адријана Лима
Маџиров ја доби на стипендијата „Маргерит Јурсенар“
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
„Епл“ го претстави iPhone 5 со четири инчен екран
Девет претстави на 37. Млад отворен театар
Културен мост меѓу Македонија и Словенија
Се продава островот на Џон Ленон
Врвна романска гимнастичарка стана проститутка
„Блех фестивал“ на Градска плажа
Стрип-изложба на Сотировски на „Манаки“
Македонската филхармонија со концерт во Битола„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 16°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...
Жителите на Фокландските Острови се сметаат за Фокландери
Според пописот Островјаните се гледаат себеси како жители на самостојна прекуморска територија и бараат од Аргентина да ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |