Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.01.2013, 14:21

(ФОТО) Бесими: Станавме земја која го „извезува мирот“

Вкупно 156 старешини и професионални војници заминаа на мировна мисија во Кабул

Вкупно 156 старешини и професионални војници на македонската армија, денеска заминаа за Авганистан. Припадниците на Првата механизирана пешадиска бригада на АРМ ќе бидат дел од мировната мисија ИСАФ. Во следните шест месеци додека трае мисијата, „скорпиите“ ќе извршуваат различни должности, од кои најзначајната и најодговорната е обезбедувањето на главниот штаб на мисијата ИСАФ, патролирање во зоната на одговорност во Кабул, борбено обезбедување на комуникации и области во зависност и од потребата на мисијата.

Министерот за одбрана, Фатмир Бесими, кој беше присутен на денешното испраќање на војниците во штипската касарна „Јане Сандански“, нагласи колкаво е значењето на мисијата во Авганистан за меѓународниот углед на нашата земја и за евроатлантските интеграции.

„Историјата на нашите миротворци во Авганистан ги потврдува одличните резултати кои ги постигнуваат припадниците АРМ со својот професионализам и одговорност кон задачите што од нив ги бара благородната мисија“, оцени Бесими.Тој истакна дека од земја „увозник на мир“ - станавме земја која го „извезува мирот“. Министерот ја нагласи потребата од поинаков пристап кон современите безбедносни закани и важноста на цивилно-воената соработка за оперативниот успех. Според него, „од научените лекции стана јасно дека без разлика на се', крајната цел и напорите во Авганистан, НАТО и партнерите нема да ја остварат доколку не успеат да ја задржат лојалноста на населението“.

„Не се согласувам со некои ставови дека патот во Авганистан е загубен во маглата на постконфликтното дејствување. Напротив, статистиката за успехот на авганистанската полиција и авганистанската национална армија, упатуваат на поинаков заклучок“, смета Бесими.

Командантот на штипската касарна, бригадниот генерал Стојан Димчов, рече дека пред еден месец ги посетил војниците во Авганистан, при што претставниците на НАТО дале највисоки оценки за нашите војници. Командантот на контингентот на АРМ што заминува во Кабул, Стојанче Тодоров, рече дека е голема чест да се предводат професионалци, кои ќе одговорат на дадените задачи.

Од Министерството за одбрана потенцираат дека групата е од мешан етнички и полов состав (учествуваат четириесетина припадници на албанската заедница, како и пет жени). (Г.А.)

Статијата е прочитана 1006 пати.


Испрати коментарНимиц ќе се сретне со Јолевски и Василакис на 29 и 30 јануари во Њујорк
Стефано Санино во посета на Македонија
Амбасадорот Стефков го топи мразот во Атина
Изненадување на изборите во Чешка
Отворен базенот во Карпош
„Аман“ собра над 10.000 потписи
(ФОТО) Донација на семејството Керим за „Аџибадем - Систина“
Опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градови
Над 300 лица со симптоми на грип
Да зајакнат капацитетите на женското лидерство
Дете нападнато во напуштен вагон
Препораката за преговори останува
Украден сеф со 115.000 евра
До 2020 треба да се отворат 600 милиони работни места
Горивата поскапуваат за еден до два денари
Депардје ја критикува руската опозиција
Даблин не се откажува од Ерван Фуере
Амбасадорот Стефков ќе се сретне со заменикот МНР на Грција Куркулас
Притисок и закани за активистка за правата на Македонците во Грција
(ФОТО) Француската авијација елиминира 60 џихадисти
Неонацистите се реална закана за Европарламентот
Лавров - Не е предвидено Асад да се повлече од власт
Чавез се бори за својот живот
Нов контингент на АРМ заминува во Авганистан
(ФОТО) Со „калашников“ нападната централата на Нова демократија
ДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните
Груевски - Ајде на локални избори со најзасилен мониторинг
ДИК - Списокот е прочистен, може да се оди на избори
(ВИДЕО) „Монструм“ најгледано видео
Арифи и Бејта дел од кандидатите за градоначалници на ДУИ
Македонија во винска офанзива
СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели
Тројца повредени од експлозија на боца со пур пена
Нова група 10.000 пензионери на бесплатна бања
Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово
Нов случај на силување патничка во автобус во Индија
(ФОТО) Повторно немирна ноќ во Белфаст
Француското воено воздухопловство спроведува акции во Мали
ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ да се врати во Собранието
Македонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Хаки Азири - „Стравувам за сопствениот живот“
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде ��ојасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанAjvanho, 14.01.2013 14:36:22
A uvezuvame nemir...
Mark, 14.01.2013 15:41:44
Ete, neka kaze nekoj deka ni pagjal izvozot?! Bas me interesira dali kum Stavre ke go *knizi* vo tromesecje? Baska *mir* se izvezuva, eej, ne e sala! Da se nadevame samo deka devizniot i sekakov priliv od *izvozov* ke bide kolku-tolku isplatliv i deka firmata koja go vodi *biznisov*, Uncle Sam of course, ke potfrli nekoj procent od kjarot, na vakov ili onakov nacin..
Buntovnik, 14.01.2013 16:17:33
Dali bese na brz kurs za lazenje ili takov bese koga, a i zatoa, ja dobi ministerskava fotelja. Deka nie sirime mir ne samo da e blatanta laga tuku vakva izjava se granici na poltronstvo. Vie sluzite da ja zjaknete americkata imperija i kriminalna grupa koja go razprodava avganskiot opium.
Itar Pejo, 14.01.2013 16:28:10
I nie go izvezuvame mirot. Zatoa sega Irak i Avganistan ziveat vo mir i blagosostojba. Sega da pratime pecalbari vo izvoz na mir i vo Mali.
nemanjici, 15.01.2013 00:06:15
ne besimi ne izvezuvame mir tuku stanuvame slugi na USA okupatorot a vnesuvame nemir doma.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |