Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.08.2012, 15:32
Ѓоковиќ безмилосен против ЛоренциБранителот на трофејот на Ју-Ес опен го заврши мечот за 73 минути, препуштајќи му на Италијанецот само два гема

Првото коло на еден грен-слем ретко е мерило за силата на големите фаворити, но невозможно е да се заобиколи Новак Ѓоковиќ и неговата масовна победа во првиот круг на УС опен. Актуелниот бранител на тронот го уништи Италијанецот Паоло Лоренци, дозволувајќи му само два гема во меч кој траеше 73 минути (6-1, 6-0, 6-1). Истрошениот 30-годишен Италијанец немаше одговор за Србинот кој по мечот откри дека бил силно инспириран од атмосферата на стадионот „Артур Еш“. Меѓутоа, Новак не се концентрираше многу на агонијата на противникот и беше задоволен од својата претстава.

„Ми се допаѓа мојот настап. Тешко е да искоментирам нешто од аспект на Лоренци. Ја анализирав мојата игра и сфатив дека беше одлична од почеток да крајот“, се пофали вториот светски рекет.

Од топ-10 носителите, немаа проблеми ниту (5) Жо-Вилфрид Цонга и (6) Томаш Бердих, но затоа веднаш заврши (10) Хуан Монако. Аргентинецот ја расипа најдобрата сезона во кариерата губејќи во пет сета од Гиљермо Гарсија-Лопез 3-6, 1-6, 6-4, 7-6, 7-6. Цонга, кој минатата недела загуби во финалето на Винстон-Салем, бргу се врати во колосек и со 6-3, 6-1, 7-6 го елиминира Карол Бек од Словачка. И Бердих успеа без загубен сет (7-5, 6-3, 6-3) да се справи со дебитантот што покажа многу на претходните два грен- слема, Давид Гофен од Белгија.

Американците продолжија со максимален ефект кога се во прашање нивните четири носители. По (23) Марди Фиш, сега и (20) Енди Родик и (27) Сем Квери го минаа првото коло. Квери мораше да се враќа откако го загуби првиот сет од Лу од Кинески Тајпеј (6-7, 6-4, 6-4, 7-5), но затоа Родик му одржа лекција на младиот сонародник, Рин Вилијамс. Шампионот од 2003 година го совлада 21-годишниот квалификант со 6-3, 6-4, 6-4, но призна дека тој е претставник на новата, напредна, ера во тенисот.

„Сервирав одлично, силно, имав сервиси од по 220 километри на час, но ова дете ги враќаше без проблем. Играва напреднала многу од времето кога јас победив“, призна Родик, кој запиша 20 аса на мечот. Многу медиуми веќе го прашаа дали второто коло е задоволително достигнување, со оглед на паузата од почетокот на сезоната и лошата форма, но Родик одби да се задоволи со што било, целејќи на победа на турнирот. „Не постои прифатлив резултат. Играте натпревар за да победите, прво, второ коло... и одите колку што можете подалеку“, изјави 29-годишниот Американец.

Резултати од првото коло, мажи: Ѓоковиќ (2., Србија) - Лоренци 6-1, 6-0, 6-1; Цонга (5., Франција) - К. Бек (Словачка) 6-3, 6-1, 7-6; Бердих (6., Чешка) - ��офен (Белгија) 7-5, 6-3, 6-3, Гарсија-Лопез (Шпанија) - Монако (10., Аргентина) 3-6, 1-6, 6-4, 7-6, 7-6; Алмагро (11., Шпанија) - Штепанек (Чешка) 6-4, 6-7, 6-3, 6-4; Долгополов (14., Украина) - Левин (САД) 3-6, 4-6, 6-4, 6-1, 6-2; Раониќ (15., Канада) - Хиралдо (Колумбија) 6-3, 4-6, 3-6, 6-4, 6-4; Вавринка (18., Швајцарија) - Стаховски (Украина) 6-7, 7-6, 6-4, 6-2, Родик (20., САД) - Вилијамс (САД) 6-3, 6-4, 6-4; Квери (27., САД) - Лу (Тајван) 6-7, 6-4, 6-4, 7-5; Бенето (31., Франција) - Рошу (Белгија) 7-6, 6-2, 6-3 итн.


Статијата е прочитана 378 пати.

Испрати коментарИниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |