Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.10.2012, 12:55

(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиФОТО: Петр Стојановски

Република Македонија денеска прославува 119 години од формирањето на Македонската револуционерна организација - чин кој остави трајни белези во македонската историја и формирањето слободна независна и суверена држава, нагласи премиерот Никола Груевски денеска на отворањето на новата зграда на Министерството за надворешни работи, честитајќи им го 23 Октомври-Денот на македонската револуционерна броба на сите граѓани во Републиката.- Ние градиме и ќе продолжиме да градиме со целата наша вложена енергија, со нашата желба, со посветена работа. Низ Македонија се издигаат многу столбови на нови објекти, на нови музеи, на нови училишта, на нови стадиони, спортски сали, нови болници, на нови хидроцентрали, нови згради со социјални и комерцијални станови, како и многу други објекти. Столбови на нашата државност, столбови кои ќе останат да сведочат за едно време на изградба на Македонија. Столбови за подобар живот на сите граѓани на Република Македонија и столбови за сите идни генерации. Градиме за иднината и така ќе продолжиме, рече меѓу другото во обраќањето премиерот Груевски.Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски посочи дека денешниот настан е од историска важност не само за македонската дипломатија, туку и за сите граѓани на Република Македонија.

После 20 години независно постоење, подвлече Попоски, македонската дипломатија се стекнува и со просторни капацитети соодветни за сериозна идна членка во евроатлантските семејства.Статијата е прочитана 2356 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќаmitre, 23.10.2012 15:26:38
Премногу голема и скапа за една детска градинка.................
graganinot pred se neli, 23.10.2012 15:59:15
E ova dragi moi sogragani se slucuva samo vo Totalitarna Drzava, Zgrada na institucija koja e izgradena od parite na narodot, a ne od licnite na Nikola i drugite, polu pismeni i nepismeni ministri, na opva vlada se otvara na proslavuvanje na denota na Partijata koja e na vlast, ova e najgolemiot sram, so ova se obiduva da se pokrie, neuspehot, na ekonoskite politiki, obrazovnite, zdravstvoto, Evro integraciite, i se slikat na zgrada koj e izgradena so parite na ovoj jaden i siromasen narod, a se zbogatile ovie od vlsata. Neka nie so sreka, Narode.
Mirko, 23.10.2012 18:26:39
Neznam sto da kazam za ovoj kiceraj? Zar e mozno da se pravi takva gradba vo edna bedna drzavicka i vo koja narod edva prezivuva. Sto sakame da postigneme so toa? Pocituvanje? Ne! Postignavme sprotivno mislenje. So takvi gradbi i nemilosrdno trosenje na siromasniot narod, dobivame smo podsmeh i ponizuvanje. Zosto tolkava pompa? Ovo ne e za falba i trijumf.
mene, 23.10.2012 20:22:00
mi se povraka
Филип, 23.10.2012 22:13:15
Ова е една од најгрдите згради на Скопје кои се изградени на кејот на Вардар. Од архитектонски и урбанистички аспект не исполнува ниту најелементарни услови кои се потребни за објекти од овој тип. Кога на тоа ќе го додадеме фактот дека е изградена на сред шеталиште (значи на веќе оформена јавна површина - резултатот е катастрофален). Една од првите задачи по паѓањето на овој тоталитарен режим ќе биде да им се врати шеталиштето на граѓаните. Стручната фела треба да дискутира само дали ќе се употреби динамит или постепено со хилта ќе оди рушењето...
Arhitekt i Rusin, 23.10.2012 23:16:23
Зградата на ова министерство личи на детската градинка на моите деца. Само што на вратата кај нив стојат на страните Мики и Шиља, а овдека лица коишто се на влез, не знам кои се.
EU, 23.10.2012 23:32:46
Odlicno! Cirkusot narecen diplomatija si dobi soodvetna satra.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |