Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.05.2012, 11:27
Клаус: Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска кризаЧешкиот претседател Вацлав Клаус смета дека актуелната грчка криза е само врв на ледениот брег, а главен проблем на Европа е фундаменталната системска криза, која произлегува од заедничката европска валута.

„Грција е речиси ништо. За весниците секако дека е најлесно да прават наслови за Грција. Вистинскиот проблем е многу подлабок и поширок. Грција е жртва на лудото уредување на Европа. Грција не ја создаде кризата и повеќе е жртва на ирационалниот монетарен распоред, изјави Клаус во обраќањето на Конференцијата организирана од Институтот Хартланд во Чикаго, чии делови пренесоа чешките медиуми.

„Можете да замислите, да ги споите валутите на Северна Америка, Канада, САД и Мексико за да создадете заедничка валута и потоа да се изненадите дека тоа не фукционира? Смешно е, но тоа и се случи на Европа“, додаде Клаус кој е познат евроскептик и критичар на ЕУ.

Тој и претходно изјави дека брзото враќање на Грција кон драхмата би помогнало кон решавање на должничката криза во еврозоната.

Во излагањето, Клаус изрази задоволство од резултатите на неодамнешната анкета на јавното мислење во Чешка, според која само пет проценти од граѓаните цврсто го поддржуваат воведувањето на еврото во земјата.

Чешката Влада во март сопшти дека и покрај ставовите на Клаус, не отстапува од намерата да го воведе еврото, иако нема конкретен датум до кога би се извршило воведувањето.

Владата го отфрли барањето на претседателот, Чешка да се изземе од обврската за пристапување кон заедничката европска валута.Статијата е прочитана 1058 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
ИвановVo GSON da se zameni referencata, 22.05.2012 11:51:44
Se shto treba da napravime e da barame preku predlog rezolucija na GSON da se zameni referencata PJRM so ustavnoto ime Republika Makedonija. Nishto poveke! Vo odlukata na GS ON ke stoi: Drzhava shto dosega nosela ref, FYROM, ponatamu nastavuva svoeto chlenstvo so ustavnoto ime Republika Makedonija. Znachi treba da primenime politichkiot priod na prof. dr. Igor Janev. Se drugo e prodavanje magla
Александар, 22.05.2012 12:33:48
После ова што и го прават на Малкедонија, НАТО и ЕУ заслужуваат да ги снајдат сите клетви.
Goki, 22.05.2012 16:00:58
Ma nemoj ti se molam. Grcija ne ja sozdala krizata vo koja sto se... a koj gi torsel parite? Cicko mi vo Viena? Idi skrij se budalo edna...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |