Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.05.2012, 12:47
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денарСпоред одлуката на РКЕ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 84 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) е 72 денари за литар

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, а дизелот и за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Според одлуката на РКЕ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 84 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) е 72 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за денар и ќе чини 60,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,847 денари и ќе изнесува 45,856 денари за килограм.

Малопродажните цени на нафтени��е деривати, согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 1,42 проценти.

Статијата е прочитана 581 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
ИвановДо кога ли овци ќе не правите! Има ли некој маж со бркови овие регулатори-профитери да ги стрпа у ќорка за цел живот!!!, 21.05.2012 14:03:31
Јас да сум опозиција, доколку би дошол на власт НАЈПРВО овие од т.н. Регулаторна Комисија сигте ќе ги стрпам во ќоркада надоместат штети!!! Кого лажете бе, помина времето кога вие имате „ексклузивни информации„, сега све се знае на интернет!!! Во минативе две недели, цената на барел нафта падна за 9% просечно, а еврото падна во однос на доларот за 3%! Значи, требаше да намалите за 6% т.е. за околу 5 денари по литар!!! Еве каде имате линк и каде можете да видите како во Германија се намалија цените за последните две недели http://benzinpreis.de/statistik.phtml Е сега да пресметаме-во МКД има 500 илјади возила, ако секој просечно става 50 литри за 2 недели, тоа се 2.5 евра по возило ќар за влада и рафинерииДДВ од ЕДЕН АВТОМОБИЛ!!! За 500 илјади автомобили тоа се скоро 1.5 МИЛИОНИ ЕВРА! Е толку им земавте на граѓаните, ни помалку ни повеќе. Ова е за во затвор, зошто сега како вообичаено не објаснувате како сте дошле до намалувањето од само 0.5 денари!!! Годишно значи регулаторциве не го

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |