Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 21:59
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012Собранието на Република Македонија попладнево со 60 гласа „за“ и 38 против го усвои ребалансот на Буџетот за 2012 година

Ребалансот на Буџетот според предлагачот е навремена и адекватна реакција на Владата на актуелните трендови во економијата кои се последица на кризата во Европа. Со него се зачувува фискалната дисциплина, високо ниво на капитални инвестиции од 20 проценти, не се намалуваат платите, пензиите, социјалните помошти и субвенциите во земјоделството.

На приходната страна извршено е ревидирање на иницијално планираните приходи и нивно намалување за 7,218 милијарди денари, односно за 4,6 отсто. На расходната страна, извршено е ревидирање на планираните расходи за 7,531 милијарди денари, или 4,5 отсто во однос на иницијално планираниот износ. Притоа, опфатени се сите Министерства и буџетски корисници без исклучок.

Со ребалансот се предвидува намалување на расходите за стоки и услуги за околу 1,453 милиони денари, или 8,4 отсто, што опфаќа кратење кај сите расходи кои можат да бидат намалени, а да не го загрозат функционирањето на државната управа како што се расходите за патувања во земјата и странство, трошоци за телефони, договорни услуги, трошоци за репрезентација... Потоа намалување на тековните трансфери од околу 1 отсто, односно 950 милиони денари кои како што се планирани ќе обезбедат да продолжи редовната и навремена исплата на пензиите, надоместоци на невработените лица, исплата на здравствени услуги од ФЗОМ на јавните здравствени установи, а обезбедени се и средства за редовна исплата на стипендиите за учениците и студентите, како и нормално функционирање на дејностите во културата. Субвенциите во земјоделството и програмата за рурален развој остануваат во непроменет износ од 130 милиони евра. Намалувањето на капиталните расходи изнесува 5,572 милијарди денари, со што тие и натаму ќе бидат повисоки од ланските за 20 отсто. Предвидено е намалување пред се кај проектите кои имаат забавена динамика на реализација, со тоа што износите на намалувањата се прецизно утврдени и нема да ги нарушат активностите за реализација на проектите, ниту нивното навремено финансирање.

Буџетскиот дефицит, како основно фискално сидро е задржан на исто ниво од 2,5 отсто од БДП, односно 12,135 милијарди денари, што е основен показател на дисциплинирана фискалната политика. Покривањето на планираниот буџетски дефицит и редовното сервисирање на обврските по основ на домашниот и надворешниот долг, ќе се обезбедат од домашни и странски извори на финансирање. Во рамките на домашниот пазар, ќе продолжат политиките на емисија на долгорочни хартии од вредност со рок од 1, 3 и 5 години, со цел продлабочување на пазарот и збогатување на спектарот на инструменти.

Со Ребалансот се обезбедува одржување на капиталните инвестиции на високо ниво кое е за 20 отсто над оствареното во 2011 година, при истовремено одржување на социјалната компонента на буџетот. Во таа насока, со Ребалансот не се намалени платите, пензиите, социјалните помошти и субвенциите за земјоделците.

Врз основа на антиципиран негативен раст за првиот квартал од годината и постепено заздравување на економската активност посебно во втората половина од годината реалниот раст на БДП во 2012 година се очекува да изнесува 2,5 отсто.

Во текот на изминатите пет дена опозицијата обвинуваше дека предложениот ребаланс е поставен на целосно погрешни претпоставки за растот на економијата и оти по него ќе следи уште еден ребаланс. Забележа дека се кратат средства од витални проекти, градежни активности, изградба на патиштата, како и од здравството и образованието.

За пратениците од владејачкото мнозинство, ребалансот е навремена и адекватна реакција на актуелните трендови во економијата кои се последица на кризата во Европа. Сметаат дека Владата успешно се справува со сите предизвици, без последици по платите, даноците, но со нови инвестиции и намалување на невработеноста и на задолженоста на државата.

Во попладневниот дел од седницата пратеникот Благоја Стојановски од СДСМ ја обвини власта дека со ребалансот на Буџетот се крати на се, освен на рекламите. Според него, наместо да се даваат пари за споменици треба да се инвестираат во енергетиката и во екологијата. - Со 35-те милиони евра кои се наменети за изградба на зграда на Уставниот суд, државата може да купи филтри за сите фабрики што го трујат Скопје, додаде Стојановски.

Пратеничката Косана Николиќ - Мазнева реплицирајќи му на Стојановски меѓу другото рече дека неговото излагање е класичен пример за продавање демагогија. Таа додаде дека кризата е присутна во повеќето земји кои не опкружуваат и нормално е да ја има и кај нас.

Според Изет Зеќири од Националната демократска преродба овој ребаланс на Буџетот е неприфатлив и дискриминаторски, бидејќи не ја рефлектира вистински реалноста.

По гласањето на ребалансот на Буџетот пратеникот од НСДП Горан Мисовски реагираше дека коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успева да обезбеди мнозинство од 62 пратеника кога се донесуваат значајни закони во Парламентот. На Мисовски му реплицираше Илија Китановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека сите пратеници во Македонија се избрани од граѓаните и треба да бидат на работното место и оти кворумот треба да го обезбедат сите пратеници.

По едночасовната пауза пратениците ја продолжија работата по 34-та седница, но поради немање кворум претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја прекина седницата и продолжението го закажа за в понеделник.
Статијата е прочитана 507 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франци��а оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментир��ни
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |