Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.08.2012, 10:09

Сонцето е опкружено со темна материја

Прв теоријата дека Сонцето е опкружено со темна материја ја изнесе швајцарскиот астроном Фриц Звики во 30-те години од минатиот век

Научниците тврдат дека се 99 проценти сигурни оти Сонцето е опкружено со темна материја, теорија која ја прв ја изнесе швајцарскиот астроном Фриц Звики, во 30-те години од минатиот век.

Звики сметал дека јатата галаксии се исполнети со мистериозна темна материја, која ги држи заедно. Во тоа време Јан Орт од Холандија открил дека густината на материјата околу Сонцето е речиси двојно поголема, што може да се објасни со самото присуство на ѕвезди и гас.

Меѓутоа дури и денес не е познато дали таа темна материја навистина постои. Сега меѓународен тим, предводен од изтражувачи од Универзитетот во Цирих, разви нова теорија и направи симулација на Млечниот пат за да го испита својот метод заснован на мерење на масата.

Тие откртиле дека техниките, користени во изминатите 20 години биле еднострани и биле насочени кон тоа да ја потценуваат количината на темната материја во универзумот.

Научниците развиле нова техника, која ја примениле на позициите и брзината на илјадници портокалови џуџести ѕвезди од типот К, близу Сонцето и добиле нови мерки за густина на локалната темна материја.

- Доколку темната материја е основна честичка, милијарди такви честички ќе минат низ вашето тело додека завршите со читање на овој напис, изјави коавторот на студијата Џорџ Лејк.


Статијата е прочитана 1358 пати.

Испрати коментарБританска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави СтриндбергVarna, 13.08.2012 11:39:30
Фриц Звики е од Варна!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |