Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.04.2012, 11:54
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“Вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи за време на работната посета во Соединетите Американски Држави учествуваше на Конференција организирана по повод 100 години од постоењето на „Hearth“, со наслов „100 години во служба на нацијата“, каде исто така учествуваа и други високи државни претставници како албанскиот премиер Сали Бериша и претставници од верските заедници, соопшти Секретаријатот за европски прашања.

- Во својот говор вицепремиерот Арифи ја истакна важноста и влијанието на албанската заедница во зачувувањето на мирот и стабилноста на Балканот, во овој период од 100 години, а исто така го нагласи и придонесот кој Албанците постојано го даваат за интегрирање во евро-атлантските структури, се вели во соопштението.

Вицепремиерот Арифи, меѓу другото, го потенцирала и долгиот пат на Албанците од Македонија за да стигнат на позиција на еднаквост во држават�� и да бидат почитуван дел на албанската нација воопшто, а кое, како што истакнала, било постигнато со потпишувањето на Рамковниот договор.

- Арифи исто така истакна дека Албанците во Балканот се конструктивен столб на евро-атлантскиот процес и клуч на стабилноста во повеќе земји од регионот. Арифи ја искористи приликата и да се заблагодари на САД за поддршката на оваа прогресивна ориентација на Албанците во регионот како и за поддршката во евро-атлантските процеси, стои во соопштението од Секретаријатот за европски прашања.


Статијата е прочитана 632 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДItar Pejo, 29.04.2012 15:59:52
Koj znae sto e toa „Hearth“ ? Mnogu i blagodaram na Teuta za informacijata deka мирот и стабилноста на Балканот, во овој период од 100 години bil zacuvan blagodarenie na albanskata zaednica.
JORGO, 29.04.2012 16:59:08
Kako sto PROCITAV I RAZBRAV makedonskava vicepremijerka ARIFI otisla U amerika da ja predstavuva *makedonija *a prema sto PROCITAV ne zabeleziv nite edno SLOVO od IMETO sto trebese da go predstavi vo amerika vo nejziniot govor mozese da se cue zborot samo ALBANCI I ALBANIJA pa me interesira do koga PROBUGARSKIVE VLASTI U SKOPJE KE FINANSIRAAT AGENTI NA SOSEDNA ALBANIJA I BUGARIJA ova moze da razbere i GLUV COVEK I DA VIDI KOR .Uste nesto me interesira dali Gos.Arifi odpatuvala U amerika kako makedonski DRZAVEN PREDSTAVNIK? otisla vo PRIVATNA POSETA na nejzini BRATUCEDI? ili otpatuvala da ja predstavuva ALBANIJA I ALBANCITE OD BALKAN?.Niti edno SLOVO ne procitav deka GOSPOGAVA dovaga od makedonija i deka dosla da ja predstavuva nejzinata DRZAVA KOJA SE VIKA MAKEDONIJA i od kade ZEMA PLATA .Made in macedonija .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороско�� |