Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.10.2012, 15:59
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани наукатаРаспната меѓу обвинувањата дека е пасивна научна институција која молчи кога од неа се очекува силен глас при донесувањето на клучни општествени одлуки и дека всушност е исполитизирано друштво на суети, без витален рефлекс, а не јадро на мозоци, Македонската академија на науки и уметности ја прослави 45 годишнината од своето постоење.

Претседателот Владо Камбовски на денешната свечена седница предупреди дека во актуелната политизација на сите сфери на македонското мултинационално, мултиконфесионално и мултикултурно општество Академијата не само што мора да ја зачува својата автономност и дигнитет, туку треба безрезервно да се заложи за зачувување на автономноста на науката.

„Вистинска ориентација мораат да претставуваат највисоките научни и уметнички вредности, кои може да се достигнат во услови на толеранција и дијалог, согласно постулатите на мултикултурализмот“, рече Камбовски, додавајќи дека МАНУ и припаѓа на целата македонска наука и култура, без етничка, политичка, идеолошка, културна и друга обоеност.

Во изминатиов период во МАНУ, која е горда на своите први истражувачки центри за енергетика, информатика и материјали, потоа на Институтот за генетско инжинерство, Лекискографскиот центар и Центарот за стратегиски истржаувања, членуваа 95 редовни членови, од кои 45 се актуелни.

„Ова е прилика да им се изрази искрена благодарност за нивните заслуги на сите претседатели на МАНУ: Блаже Конески, Михаило Апостолски, Јордан Поп Јорданов, Ксенте Богоев, Георги Ефремов, Матеја Матевски, Цветан Грозданов и Георги Старделов“, рече Камбовски.

Претседателот Ѓорге Иванов побара МАНУ поактивно да се вклучи во решавањето на актуелните проблеми.

„Верувам дека МАНУ своето акумулирано знаење, искуство и мудрост, целосно ќе го стави во функција на изнаоѓање решенија за сите прашања со кои се соочуваме“, рече Иванов.

Интернационалната награда „Блаже Коневски“ за заслуги во ширењето на македонската култура и јазик ја добија Олга Панкина, Петар Рау и Зденка Рибарова. (Н.К.)

Статијата е прочитана 702 пати.

Испрати коментарПромовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичк�� тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самараспријател, 10.10.2012 16:54:08
Што, зар МАНУ сеуште постои?
Од дијаспора, 10.10.2012 21:17:45
Слаб е досегашниот одјек на знаењето, способноста и виспреноста што ја презентира МАНУ: Ако навистина постои,,мозок``во МАНУ, досега ништо не ќе се оспоруваше за Македонија и немаше да надвладее албанизацијата на Македонија. Каде е тука МАНУ --секако тука е пострана како нем посматрач на збидувањата. Така да нема се некоја голема полза од МАНУ. Таа си постои заради да би постоела, барем што се однесува до друштвените науки, а природните секако не се спорни. Ѓто саката да кажете дека е пизнаено името, или црквата. како духовен интегративен фактор на Македонскои народ.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |